Yeterlik Sınavına Hazırlanan Adaylara Önemli Uyarılar

Yeterlik Sınavına Hazırlanan Adaylara Önemli Uyarılar

Diyanet İşleri Başkanlığının 2013 yılı Ek Yeterlik Sınavına Hazırlanan Tüm Adaylara Çok Önemli Uyarılar. Yeterlik Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Konular.Diyanet İşleri Başkanlığının 2013 yılı Ek Yeterlik Sınavına Hazırlanan Tüm Adaylara Çok Önemli Uyarılar. Yeterlik Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Konular.

Diyanet İşleri Başkanlığı 25/08/2013 pazar günü saat 10.00’da Yeterlik Sınavını 81 il merkezinde (Aday başvuru sayısı yetersiz olan ildeki adaylar, yakındaki ilde sınava alınacak) yapacak.

Bugün itibariyle yeterlik yazılı sınav müracaatları sona erdi.  20 gün sonra sınav maratonu başlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığının bu sınavda ne çok zor, ne de çok kolay soru sormayacağı kesin. Orta yollu sorular sorulup tepkileri dindireceğinin kanaatini taşıyoruz.

Özellikle İmam-Hatip kökenli adaylara bu konuda bir kaç tüyo vermeyi uygun gördük.

-Yeterlik Yazılı Sınavında Soruların Çıkma ihtimali Yüksek Olan –

1) Tecvid Soruları: Yeterlik Yazılı Sınavında tecvid sorularından 6 ila 8 tane çıkma olasılığı çok fazla. Adayların tecvid sorularına detaylı bir şekilde hazırlanmaları gerekiyor.

2) Adak, Kurban ve keffaret Soruları: Kurban Bayramının yaklaşması münasebetiyle bu tür sorulardan 8  ila 10 tane çıkması bekleniyor.

3: Namazda okunan kısa süreler: Fatiha başta olmak üzere nas surelerinin anlamlarını çok il bilmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 4 ila 5 soru buradan gelebilir.

4: Duha suresi ve aşağısı: Duha suresi ve aşağısı için 5 ila 6 soru gelebilir.Adayların bu sureleri ve  anlamlarını bilip bilmedikleri kontrol edilebilir.

5: Ayetel Kursi, Amenerrasulü ve Haşr Suresi (Lev Enzelna) gibi surelerden hem anlam hemde boşluk doldurma sorusu 1 adet gelebilir.

6: Müfredat Soruları: Yasin,Mülk, Hucurat, Fetih, Rahman, Cuma ve Nebe surlerinden boşluk doldurmalı  5 ila 6 sorular gelebilir.

7: Mezhepler: Karma olarak mezhep farklılıklarından kaynaklanan sorulardan 3 ila 4 tane sorunun gelmesi bekleniyor. Özelikle Namaz,Kurban,hac ve Oruç kategorilerinden.

8: İlahiyatlılarda bu ve buna benzer sorulara hazırlıklı olmalarında fayda var…

zamanbitiyor.com olarak, adayların yayımlamış olduğumuz 7 madde üzerine ağırlık vererek ve Diyanet’in 2 ciltlik İslam İlmihaline tekrardan göz atmalarında fayda görüyoruz. Ayrıca sitemizde yer alan “Diyanet Yeterlik Deneme Sınavı” bölümünü tıklayarak test sorularına çalışmalarını öneriyoruz.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 1.168 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir