2014 Diyanet Yeterlilik (DHBT) Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Diyanet Yeterlilik (DHBT) Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2014 Diyanet Yeterlilik (DHBT) Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? > 2014 Yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik Sınavına Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Bitiyor? Şartları Nelerdir?2014 Diyanet Yeterlilik (DHBT) Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? > 2014 Yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik Sınavına Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Bitiyor? Şartları Nelerdir?

Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru

Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk kez açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğesahip olma koşulu aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Elemanı Seçme Imtihanı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı muvaffakiyet sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu muvaffakiyet sırasına göre yapılmaktadır.

Başkanlığımız alakalı mevzuatında mevzubahis kadrolara 15 Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik koşulu kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleksel bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk kez açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

* DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.

* DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, müddeti ve sınavın yapılacağı şehirler ve imtihanla alakalı diğer bilgiler alakalı yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir rehber hazırlanmayacaktır.

* KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların alakalı yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

*Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

I- Başvuru şartları KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir.
(Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk kez açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile beraber Başkanlığımız alakalı mevzuatında aranan diğer koşulları taşımaları gerekmektedir.)

II- Başvuru zamanı
a) DHBT’ye başvurular, lisans düzeyinde imtihana katılacak adaylar için KPSS Lisansbaşvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için KPSS Ortaöğretim/Ön lisans müracaatları ile beraber elektronik ortamda ÖSYM tarafından alınacaktır.
b) 2014 yılında imtihana başvurular, lisans düzeyinde imtihana katılacak adaylar için 5-14 Mayıs2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Lisans müracaatları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisansdüzeyinde katılacaklar için 30 Haziran-16 Temmuz 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans müracaatları ile beraber elektronik ortamda alınacaktır.

III- Sınav tarihi DHBT, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde KPSS’nin yapıldığı çift yıllarda ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılacaktır. 2014 yılında DHBT 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacaktır.

IV- DHBT Konuları ve Soruları
a) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.
b) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenimdüzeyleri için ortak olacaktır. DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
1. İslam İnanç Esasları
2. İslam İbadet Esasları
3. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
4. Siyer 5. İslam Ahlakı

c) DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde imtihana katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisansdüzeyinde imtihana katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde imtihana katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır. DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
1. Tefsir
2. Fıkıh
3. Hadis
4. Akaid & Kelam
5. İslam Tarihi
6. Dinler ve Mezhepler Tarihi
7. Dini Hitabet

V- Puanların Hesaplanması
a) Imtihana katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Kabiliyet ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların beraber hesaplandığı öğrenimdüzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.
b) Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.
c) DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Kabiliyet Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kağıdı üzerinde cevap vermemiş adayların KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.
d) KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları, DHBT sonuçları ile beraber açıklanacaktır.

PUAN TÜRLERİ TESTLERE GÖRE PUAN AĞIRLIKLARI

KPSS-Genel Kabiliyet
KPSS-Genel Kültür DHBT-1 DHBT-2
KPSSP-122 (Ortaöğretim düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-123 (Ön lisans düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-124 (Lisans düzeyi) 0,15 0,15 0,30 0,40

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 1.813 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir