Sözleşmelilere Ne Zaman Kadro Verilecek ?

Sözleşmelilere Ne Zaman Kadro Verilecek ?

Başbakan, sözleşmeli personele kadro müjdesi verdi. Peki Sözleşmelilere Ne Zaman Kadro Verilecek ? Hangi Kurumda Çalışan Sözleşmeliler Kadro Alabilecek ? Diyanet İşleri Başkanlığı , Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı Dahil mi ?Başbakan, sözleşmeli personele kadro müjdesi verdi. Peki Sözleşmelilere Ne Zaman Kadro Verilecek ? Hangi Kurumda Çalışan Sözleşmeliler Kadro Alabilecek ? Diyanet İşleri Başkanlığı , Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı Dahil mi ?

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında iki müjde verdi. 96 bin 500 sözleşmeli personelin memur kadrosuna geçirileceğini belirten Erdoğan, 2013-2014 eğitim yılında 46 branşta 600 engelli öğretmenin de eğitime başlayacağını söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuda çalışan 96 bin 500 sözleşmeli personelin kadroya alınacağı müjdesini verdi. Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, yapacakları düzenlemeyle bir kısım sözleşmeli personele memur kadrosuna geçmesine imkan tanıdıklarını ifade ederek, “25 Haziran 2013 tarihi itibariyle, bundan sonrası geçerli değil, geçmişe yönelik görevde bulunan, 657 sayılı kanunun 4-B maddesine göre çalışan sözleşmeli personel, Belediye Kanunu’nun 49. maddesine göre çalışan sözleşmeli personel ve 4924 sayılı kanun hükümlerine göre çalışan sözleşmeli sağlık personeli, memur kadrosuna geçebilecek. Bu kapsamda 96 bin 500 personel bulunuyor. Yasal düzenlemeyi bu yasama döneminde yapacağız” dedi. FATİH Projesi’nin hızla sürdüğünü anımsatan Erdoğan, öğrencilere dağıtacakları 10 milyon 600 bin tablet için önemli bir adım attıklarını kaydetti. Ar-Ge merkezi kuracaklar

Bu ihaleyi kazanacak firmalara yerli Ar-Ge merkezi kurma şartı getirdiklerini belirten Erdoğan, bu firmaların 3 yıl içinde Türkiye’de yatırım yapacaklarını, üretime başlayacaklarını söyledi.

600 engelli öğretmen alınacak

Erdoğan, 1 Temmuz 2013 mesai bitimine kadar elektronik ortamda başvuruların alınarak 46 branşta 600 engelli öğretmen alımı için işlemleri başlattıklarını belirtti. Erdoğan, öğretmen adaylarının 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitime başlayacaklarını söyledi.

Kamudaki personel rejiminin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışma kapsamında 96 bin 500 sözleşmeli personel kadroya alınacak. Sözleşmelilerin kadrolu yapılacağını Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin dünkü grup konuşmasında açıkladı.

Başbakan’ın verdiği müjde uzun süredir bu haberi bekleyen sözleşmelileri sevindirdi. Düzenleme kapsamında belediyeler ve il özel idarelerinde çalışan sözleşmelilerle genel bütçeli kamu kurumlarında 4-B statüsünde hizmet veren memurlar, kadrolu yapılacak. Zaman, sözleşmelilerin kadroya alınacağını 18 Şubat 2013 tarihinde duyurmuştu.

Kadro müjdesinden aslan payını belediyelerdeki 18 bin 500 sözleşmeli alacak. Yine Sağlık Bakanlığı ile diğer genel bütçeli kamu kurumlarındaki sözleşmeliler de kadro hakkına kavuşacak. Bu kurumlar arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, üniversiteler ve çeşitli bakanlıklar bulunuyor. Ayrıca Sayıştay, Danıştay, SGK ve YSK gibi 50’ye yakın kamu kurumu da aynı kapsamda. Düzenleme 25 Haziran 2013 itibarıyla yürürlüğe girecek. Sözleşmeliye kadro düzenlemesi, Meclis Sağlık Komisyonu’nda görüşmeleri süren Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Devlet Memurları Kanunu’nda da değişiklik öngören Torba Kanuna eklenecek. Böylece düzenleme, Meclis kapanmadan hayata geçirilecek. Düzenleme ile 25 Haziran 2013 tarihi itibarıyla çalışanlar, kadro hakkına kavuşacak. Başbakan Erdoğan, kadroya geçecek sözleşmeli sayısını 96 bin 500 olarak açıkladı. Buna ilişkin yasal düzenlemeyi de inşallah süratle bu yasama döneminde yapmış olacağız. Tatile girmeden bu işi inşallah bitireceğiz.” dedi.

4-C’liler ve KİT’lerde çalışanlar kadrolu olamıyor

Erdoğan’ın müjdesinin  ardından gözler kadroya alınacak sözleşmelilerin kapsamına çevrildi. Belediyeler, il özel idareleri ve diğer kamu kurumlarındaki 4-B’li çalışan sözleşmeli memurlar  kadroya alınırken kadro bekleyen 4-C’liler ile TRT çalışanları kapsam dışı tutuldu. KİT’lerde çalışan yaklaşık 75 bin kişi de kadro kapsamına alınmadı. Kadro düzenlemesiyle kamudaki personel rejiminin tek statüye indirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla bundan sonra kamuya  sözleşmeli personel alınmayacak.

Düzenleme ile son dönemde işe alınan pek çok kişi birkaç günlük çalışma ile kadro hakkı kazanmış olacak. Kamunun memur kadrosu önemli ölçüde genişleyecek. Kamuda çalışan 200 bin sözleşmeli personel de Haziran 2011’deki seçimler öncesinde kadroya geçirilmişti. Bu son alınma birlikte yaklaşık 300 bin kişiye kadro verilmiş olacak. Kadroya alınacak sözleşmeliler, pek çok ilave haktan yararlanacak. Çakılı görev yapan sözleşmeli personele tayin hakkı verilecek. Sözleşmelilerin kadroya geçmesiyle birlikte en önemli iyileşme iş güvencesinde olacak. Her yıl sözleşme yenileyen memurlar, sözleşmelerinin uzatılmaması endişesinden kurtulacak, 657 sayılı kanunun getirdiği iş güvencesinden yararlanabilecekler. Halen pek çok alanda sözleşmeli ile kadrolu arasında farklar var. Sağlık çalışanları açısından sözleşmeli sağlık çalışanı, daha düşük döner sermaye alıyor. Vergi dilimleri kadrolu için net ücret üzerinden sözleşmelilerde ise brüt ücret üzerinden hesaplanıyor.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 922 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir