Sendikal Oyalama: İlitam ve Rotasyon

Sendikal Oyalama: İlitam ve Rotasyon

Diyanet İşleri Başkanlığında Görev Yapan Yüz binlerce Kişiye Sendikal Oyalama: Her Fırsatta İlitam ve Rotasyon Kartını Oynayan Diyanet-Sen’e ağır eleştiri…Diyanet İşleri Başkanlığında Görev Yapan Yüz binlerce Kişiye Sendikal Oyalama: Her Fırsatta İlitam ve Rotasyon Kartını Oynayan Diyanet-Sen’e ağır eleştiri…

 

MAYIS SAYIMI BİTTİ İLİTAM VE ROTASYON DA GİTTİ

Her platformda dile getirip söylemiştik aslında, etkili olamadıktan sonra yetkili olmanın bir manasının olmadığını.

Yüz binlerin umudu haline gelen sendikacılığın da bir nezaketi ve zarafeti olmalıdır. Sürekli söylediğimiz gibi, sendikacılık siyasi söylemlerden uzak kalarak sadece üyelerinin ve kurum çalışanlarının bilumum haklarında iyileştirmelerin yapılması için kamu oyu oluşturup siyasi iktidara çantada keklik olmadığını gösterdiğinde ancak o zaman gerçek manada etkili olur.

Yine on binlerin özlük haklarında ileriye yönelik beklenti içerisinde oldukları hususların hayata geçirilmemiş olması da yetkili sendikanın etkili olmadığının en bariz delilidir. Özellikle Diyanet çalışanlarını yakından ilgilendiren ve görevlilerin başta içtimai olmak üzere sosyal ve ruhsal halleri göz önünde bulundurulmadan uygulamaya konulan kararların başlangıcından gelinen sürece kadar geçen sürede tatmin edici bir iyileştirmenin olmaması da aslında sayısı ne kadar olursa olsun etkiden yoksun olduğu da hakikattir.

Rotasyon gündemdeki yerini korumakta ve ne olacağı belli değildir.
Filhakika kurum, uygulamaya koyduğu bütün kararlarında başarıya endekslidir. Bu göz ardı edilemez. Ancak gerek kurum olarak saha çalışması yapılmaması gerekse de saha çalışması yapan sendikaların seslerine kulak tıkayıp duymazlıktan gelmenin sonucu, başarı beklenen uygulamanın akamete uğraması hiç şık olmadı. Türlü sebeplerle yürürlüğe konulan rotasyon, adeta doğmadan ölen çocuk misalini andırmıştır. Bununla beraber uygulandığı ilk zamanda görev yeri değiştirildiği için sıkıntı içerisine sürüklenen görevlilerin suçu ne idi?. uygulayamayacakları kararı neden aldılar ve neden hala bir çözüm üretemediler? Bu noktadan hareketle, önce iptal ettirdiklerini söyleyip daha sonraları durdurduklarını iddia eden yetkili fakat etkili olamayan sendikacılar, sırf bu konudan dolayı psikolojik bunalım içerisinde olan görevlileri nasıl rahatlatacaklar acaba?

Halbuki meselelerin çözüm yollarından birisinin de teşkilat bünyesinde bulunan tüm sendika yetkililerinin aynı masa etrafında bir araya gelerek çalıştay düzenlenmesi hususundaki önerimizi daha önce yapmıştık ve söz konusu teklifimizde halen de ısrarcıyız.

İlitam 
Katıldıkları tüm toplantılarında TBMM’de çıkacak olan ilk torba yasada İLİTAM (İlahiyat Fakültelerine Sınavsız Geçiş) hakkının verileceğini dillerine dolayan yetkili fakat etkisi olmayan sendikacıların bu konuda da söylemlerinin sadece Mayıs sayımına yönelik olduğunu söylemiştik. Ne yazık ki, sözümüzde haklı çıktık her ne kadar istememiş olsak da.

Sendikacılığı sadece rakamsal büyümek olarak değerlendiren ve kurum çalışanlarını ha oldu ha olacak gibi beklenti içerisine sokmak saf dillikten başka ne ile ifade edilir kestirmek mümkün değil. Zira ilitam konusunda da kamuoyunu doğru bilgilendirdiğimiz zaman, gerçek kişiliğini unutup saldırgan hale gelen yetkili fakat etkili olamayan sendikanın yöneticileri, akşam başlarını yastıklarına koyduklarında rahat uyku uyuyorlar mı acaba? Hiç mi vicdanları sızlamıyor on binleri kandırdıklarından dolayı. Ama gelinen nokta itibariyle, kendilerini yanlış bilgilerle avutan sendikacılara karşı üyelerinin vereceği ders daha da önem kazanmış durumda. En azından tepki göstermek gerekmez mi? Ne oldu ilk torba yasasında kanunlaşacak olan ilitam meselesi? Halbuki bir değil en az üç torba yasası çıkarıldı TBMM’de, lakin beklenilen yolcu hala gelmedi geleceğe de benzemiyor.

Yoksa Mayıs sayımı bitti, rotasyon ve ilitam da gitti mi diyecekler? Söz de yetkili ancak etkili olamayan sendikadan, bu iki hususta asla sağa soya yalpa yapmadan açıklama beklemekteyiz.

 

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

Kaynak: http://diniajans.com/sendikalar-haberleri-mayis-sayimi-bitti-ilitam-ve-rotasyon-da-gitti-30706.html

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 167 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir