Şehadetin Kutlu Olsun Aziz Şehid…

Şehadetin Kutlu Olsun Aziz Şehid…

Abdulkadir Molla İdam Edildi… Abdulkadir Molla Kimdir? Abdulkadir Molla Neden İdam Edildi? Bangladeş’in en büyük İslami partisi olan Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla idam edildi.Abdulkadir Molla İdam Edildi…  Abdulkadir Molla Kimdir? Abdulkadir Molla Neden İdam Edildi? Bangladeş’in en büyük İslami partisi olan Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla idam edildi.

Bangladeş`te Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Abdülkadir Molla, 1971`deki bağımsızlık savaşı sırasında sözde insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilmişti.

Cemaat-i İslami Partisi`nin Genel Sekreteri olarak görev yapan Molla, suçlamaları reddetmiş ve hakkında verilen ömür boyu hapis cezasının iptali için Temyiz Mahkemesi`ne başvurmuştu.

ABDÜLKADİR MOLLA KİMDİR?

Abdülkadir Molla neden idam edildi? Abdülkadir Molla kimdir?Bangladeş’te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında savaş suçu işlediği iftirasıyla hakkında idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden biri olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçmişte The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Abdülkadir Molla, 1986 ve 1996 yıllarında iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş’te 2009 yılında kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi’nde yargılanan, 5 Şubat 2013’te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5’inden mahkûm olan Abdülkadir Molla, bağımsızlık savaşı sırasında El Bedr milis gücünün üyesiydi.

Kararın açıklanmasının ardından savaş suçlarından yargılananların idamla cezalandırılmasını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka’da başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sıçradı. Protestocuların talepleri arasında Cemaat-i İslâmi Partisi’nin yasaklanması da bulunuyordu. Bunun üzerine Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm olan ve suçlanan liderlerinin serbest bırakılması talebiyle karşı gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 tarihinde Abdülkadir Molla’ya verilen ömür boyu hapis cezasını idam cezasına çevirdi.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 309 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir