Müftüler ve İmamlar Suçluymuş !

Müftüler ve İmamlar Suçluymuş !

zmir Konak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Avukatı Ayla Eğit medeni kanuna göre yası dolmadığı halde imam nikahıyla evlendirilerek, çocuk yaşta gelin edilen kızların vebalinin Diyanetin boynunda olduğunu söyledi18 yaş altındaki kızlarını evlendirmek için mahkemeye başvuranlar ise geçen yıla göre yüzde 94.2 arttı. Yaklaşık 10 yıldır İzmir Konak Kadın Danışma Merkezi’nde avukatlık yapan Ayla Eğit, yasalara göre 18 yaşın altındaki herkesin çocuk sayıldığını, ancak medeni kanuna göre evlilik yaşının 17 olduğunu vurgulayarak, ’Çocuklar 17 yaşında resmi olarak, 16 yaşında ise velinin izniyle mahkeme onayıyla evlenebiliyorlar. Bu yaşın 18’e çekilmesi gerek. Resmi nikahı görmeden imam nikahı kıymak suçtur. Ancak bu kural bir çok yerde işlemiyor. İşleseydi 12-13 yaşında çocuklar nikahlanamazdı. Önce imamların eğitilmesi gerekli. Karşısına gelen 12 yaşındaki bir çocuğu evlendiren imam nasıl
“Çocuk gelinlerin vebali”İMAMLARIN BOYNUNA

İzmir Konak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Avukatı Ayla Eğit medeni kanuna göre yası dolmadığı halde imam nikahıyla evlendirilerek, çocuk yasta gelin edilen kızların vebalinin Diyanetin boynunda olduğunu söyledi.

İmamları eğitin

TÜİK’in çocuk gelin sayısının 181 bini aştığını açıklaması tartışmalara yol açtı.

Bu sorunun giderilmesi İçin öncelikle İmamların eğitilmesi gerektiğini ifade eden Eğit, “Resmi nikahı görmeden imam nikahını kıymak suçtur. Ancak bu kural bir çok yerde işlemiyor. Karsısına gelen 12 yaşındaki bir çocuğu evlendiren imam nasıl bir vicdana sahip?” dedi.

İmamlar Suçlu

Sorunun giderilmesi için ilk olarak İmamların, müftülerin eğitilmesi gerektiğini ifade eden Eğit,“Resmi nikahı görmeden imam nikahını kıymak suçtur. Ancak bu kural bir çok yerde islemiyor. İşleseydi 12-13 yaşında çocuklar nikâhlanamazdı. Karşısına gelen 12 yaşındaki bir çocuğu evlendiren imam nasıl bir vicdana sahip? çocuk gelinlerin vebali buna sessiz kalan, nikahlarını kıyan İmamların boynunadır” dedi. Kadın Danışma Merkezi’ne başvuran bir kadının hikayesini örnek veren Eğit, “Buraya gelen kadın 72 yaşındaydı. 15 yasında doğudan izmir’e imam nikâhıyla evlendirilerek kuma olarak gelmiş. Çocuklarının nüfus kayıtlan eşinin resmi nikahlı karısının üzerineymiş. Esi öldüğünde hiçbir hakkından faydalanamamış. Evlenmiş ama kaydı yok. Anne olmuş ama kaydı yok. Bana, kendisini ve ailesini evli olduğuna inandıran ima¬mı, asla affetmeyeceğini söyledi. Bu çok acı bir tablo” dedi.

Akşam gazetesi

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 883 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir