Mbsts ve Yeterlilik Sınavı Adil Olsun

Mbsts ve Yeterlilik Sınavı Adil Olsun

Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu MBSTS ve Yeterlilik sınavların adil bir ortamda gerçekleşmesi gerekir. Diyanet ki ülkemizde dinin ve din işlerinin tek ve resmi temsilcisiMbsts ve Yeterlilik Sınavı Adil Olsun

Yazımın başlığındanda anlışılacağı üzere, Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu bu sınavların adil bir ortamda gerçekleşmesi gerekir. Diyanet ki ülkemizde dinin ve din işlerinin tek  ve resmi temsilcisi, her hutbenin sonunda Allah’ın
Adaleti emrettiğini ( إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ  ) insanlara hem Arapça hem Türkçe haykıran bir kurum olmasına rağmen, kendilerininde adaleti uygulaması gerektiğini ya unutuyorlar veyahut görmmemzlikten geliyorlar. Yazının devamını okuduğunuzda veya bu sınavlara girenlerle konuştuğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Geçtiğimiz günlerde bir çok arkadaşım ya mbsts veya yeterlik sınavına girdiler. Hepsinde bir hayal kırıklığı ve isyan hali mevcuttu. Sorular hem çok zor hemde adil değildi. Nedenmi?

Öncelikle sınava giren insanların eğitim durumları göz önünde bulundurulmadan sorular hazırlanmış. -Bir kişi İmam-Hatip ise veya bu göreve talipse bunları bilmek zorunda dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ancak Liseyi dışarıdan bitiren bir hafız ile İlahiyat lisans mezunu olan kişiler aynı sorulardan sınava giriyor. Biri zamanını rahle başında Kur’an Hıfz ederek geçiriyor ve bu yüzden liseyi açıköğretimde zorla bitiriyor, diğeri ise çıkan bu soruların ilmini birinci ağızdan ders sırasında hocadan dinleyerek İlahiyatı bitiriyor sonrada bu insanları aynı sorulardan sınava tabi tutuyorsunuz ve sorduğunuz tüm sorular ilahiyat seviyesinde. Bu Sınav Nekadar Adil Değilmi?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu işi yapmaya devam edecekse biraz daha profesyonel olmalı diye düşünüyorum. Yeterlilik sınavlarında kişilerin eğitim durumları, MBSTS sınavında ise hem eğitim hemde görev sürelereni göz önünde bulundurarak sorular hazırlanmalı. Hani hep derlerya çok okuyanmı çok gezenmi bilir diye. Bu sorunun cevabını siz verin. Din görevlisi 20 yıllık vazifeli enaz 3 defa hacca veya umreye gitmiş diğer taraftan 3-5 yıllık İmam-Hatip henüz mesleği daha yeni kavramış hacca gitmeye niyetlenmiş ve sınava girmiş şimdi bu iki din görevlisini gözünüzde canlandırın veya tanıdıklarınız varsa bir sorun cevabını mutlaka alacaksınız. Bu Sınav Nekadar Adil Değilmi?

Özellikle sendikaların bu işe eğilmeleri gerekir. Din Görevlisi olan arkadaşlarıma ve yeterlik sınavına kazanma umuduyla giren ve tek suçu İ-H-L mezunu olmak olan bu kardeşlerime sürekli söylüyorum ve buradan birkez daha sesleniyorum Diyanet camiasında bulunan sendikaları bu konuda duyarlı olmaları ve ilgilenmeleri konusunda zorlayın. Burada amacımız kimseyi töhmet altında brakmak değil sadece bu konulara açıklık getirilmesidir.

İşin birde maddi boyutu var tabi, bukadar insan sınavlara girerken 35 ile 45 Tl. arası bir harç yatırıyor. Aklıma şu soru takıldı; acaba sınavların bu kadar zor olmasında bu ücretlerin bir etkisi varmı? Ben cevabını bulmaya çalışıyorum siz ne dersiniz?

Basit hesap : 35 X 45.000 = 1.575.000 TL.     45 X 80.000 = 3.600.000 TL.

Bu rakamlar tahminidir ben böyle çok basit bir hesap yaptım. Varın gerisini siz hesaplayın.

Şahin Balcıoğlu
dikkatinizee@gmail.com

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 1.324 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir