Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Kutlu Doğum Haftası Nedir? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Başlıyor? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Bitiyor? Kutlu Doğum Haftasının Anlamı Nedir? Kutlu Doğum Haftası Hangi Tarihlerde Kutlanıyor?Kutlu Doğum Haftası Nedir? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Başlıyor? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Bitiyor? Kutlu Doğum Haftasının Anlamı Nedir? Kutlu Doğum Haftası Hangi Tarihlerde Kutlanıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Peygamber Efendimizin miladi tarih itibariyle Nisan ayına denk gelen doğumuyla ilgili Kutlu Doğum Haftası başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yurdun her yerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Ankara’da gerçekleştirilecek etkinliklere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonunda 14 -20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası, bu yıl “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” ana temasıyla Türkiye ve yurt dışında çeşitli etkinlikleri bugün başlıyor. Kutlu Doğum Haftası 2014 yılında Rebiülevvel ayının 12’nci gecesi olan miladi takvime göre 14 Nisan 2014 tarihine denk geliyor. Kutlu Doğum Haftası da Peygamber Efendimizin (SAV) doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl  14-20 Nisan arasında kutlanıyor.

Kutlu Doğum Haftası Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm yurtta kutlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kahramanmaraş, Aydın, Sakarya, Çorum, İzmir, Yalova, Adana, Hatay, Gaziantep, Nevşehir, Kırıkkale, Amasya, Kayseri ve Çanakkale’de de Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Ankara Arena Spor Salonu’nda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılmasının beklendiği bugünkü programda “Salavat Filmi” gösterilecek, sala ve salavatla siyer anlatımı yapılacak, Kur’an-ı Kerim okunacak, hologramlı özel program sunulacak.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında yapılacak etkinlikler pazar günü İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda 13 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek programla devam edecek. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Pazartesi Trabzon’da, 16 Nisan Çarşamba Şanlıurfa’da, 19 Nisan Cumartesi Erzurum’da programlar düzenleyecek. Bu etkinliklere Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katılacak.

DİNİMİZİN ÖZÜ SAMİMİYET

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Hazreti Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu kitap da yayımlandı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in sunuş yazısıyla yayımlanan kitapta, samimiyet konusu ele alındı. Sunuş yazısın dinin doğru veya yanlış anlaşılmaya müsait bir zemini olduğunu belirten Görmez, “Din eğer doğru anlaşılırsa insan hayatında su ve hava kadar önemli ve tabiidir. Ancak yanlış anlaşıldığında bu tabiilik bozulur. Bu yanlış anlamanın vereceği zarar da dinsizliğin vereceği zararla eşdeğerdir” ifadelerini kullandı.

İhlas ve samimiyeti dinin özü olarak nitelendiren Görmez, “İhlas ve samimiyet, inancın, kulluğun ve itaatin sadece ve sadece âlemlerin Rabbi olan Allah’a özgü kılınmasıdır. İhlas ve samimiyet bütün ibadetlerin her türlü riya, gösteriş, çıkar ve kaygılarından arındırılıp sadece Allah rızası için yapılmasıdır” görüşünü paylaştı. Görmez, “İhlas olmazsa ruhumuzun miracına sebep olması gereken namazlarımız bizleri kötülükten alıkoyamaz. İhlas olmazsa oruçlarımız artık bizim için bir kalkan değil, sadece açlık ve susuzluktan ibaret kalır. İhlas olmazsa kurbanlarımız Rabbimize kurbiyete vesile olamaz” dedi.

 İDAMLARI DURDURUN

YENİ AKİT / ANKARA – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır’da 528 Müslüman hakkında verilen idam kararlarına ilişkin Ezher Şeyhi Prof. Dr. Ahmet Al-Tayyip’e bir mektup yazarak, ‘İdamları durdurun’ çağrısında bulundu. Avrasya İslam Şurası Başkanı sıfatıyla Ezher Şeyhi Al-Tayyip’e seslenen Görmez, Avrasya İslam Şurası’na üye ülke ve topluluklar adına, Mısır’dan, verilen idam cezalarının kaldırılmasını istedi.

“ZULME KARŞI DURUN”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Şahsım ve Avrasya ülkelerinde yaşayan Müslümanları temsil eden 50 dinî kurum başkanı adına sizlere hitap etmekten onur duymaktayım. Bizler El-Ezher’in, her zaman İslâm tarihindeki ününü ve her şeyden önce zulme ve zalime karşı olan dik duruşunu bilmekteyiz. Avrasya ülkelerinde bulunan tüm dinî kurumlar olarak bizler, sizleri, güçsüzlerin ve günahsızların uğradığı bu zulmün sonlandırılması ve Mısır halkının kendi benimsedikleri anayasayı desteklemekte olduğumuzu bildiririz.”

Yeni Akit

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 627 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir