Cemre Nedir?

Cemre Nedir?

Cemre Nedir? Havaya, Suya ve Toprağa Düşen Cemreler Ne Anlama Gelir? Cemre Ne Demektir?Cemre Nedir?  Havaya, Suya ve Toprağa Düşen Cemreler Ne Anlama Gelir? Cemre Ne Demektir?

Büyüklerimizden her bahar mevsimi yaklaştığında duyduğumuz “Cemre toprağa düşecek.”, “Bugün cemre suya düştü.” “Haftaya cemre havaya düşecek” gibi cümleler cemrenin nasıl bir şey olduğu sorusunu hep aklımıza getirirdi.

Herkes gibi bende çocukluğumda cemrenin ne olduğunu veya neye benzediğini çok merak etmişimdir. Cemre’nin bir doğa olayı değilde, sanki gökten yere düşen bir çeşit böcekmiş gibi düşünürdüm. Sorduğumda ise hiçbir zaman net cevaplar alamamıştım.

Ama işin aslını tabi yıllar sonra öğrendim ve burada paylaşmak istedim. Belki bunları bilenleriniz vardır ama ben yinede paylaşayım dedim. Arapça kökenli cemre, kelime manasıyla “kor, ateş” anlamına gelmektedir. Yedişer gün arayla havaya, suya ve toprağa düşen cemre aslında sıcaklığın yükselişi anlamına gelir.

Şubat ayında düşmeye başlayan cemreler yerden hareket eden buhar ve hararete de isim olmakta, baharın da yolda olduğu müjdesini vermekte. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar.

İlk cemre havaya düşer ve zemine hararet gelir. İkinci cemre suya düşer ve suları ısıtır, buzları çözer. Üçüncü cemre toprağa düşer ve toprağı ısıtır, ilk kır çiçekleri çıkmaya başlar.

Cemreler kültür ve edebiyat alanında da kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazmıştır.

Cenab-ı Hakk Bakara Suresi 164. Ayette Şöyle Buyurmaktadır:
~ ~ ~
اِنَّ فٖى خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاخْتِلَافِ الَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْكِ الَّتٖى تَجْرٖى فِى الْبَحْرِ بِمَا يَنْفَعُ النَّاسَ وَمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ مَاءٍ فَاَحْيَا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فٖيهَا مِنْ كُلِّ دَابَّةٍ وَتَصْرٖيفِ الرِّياَحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَيْنَ السَّمَاءِ وَالْاَرْضِ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
~ ~ ~

(Diyanet Meali – 2.164)  Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 182 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir