İmamların İzin Yasağı Mahkemeye Verildi

İmamların İzin Yasağı Mahkemeye Verildi

Diyanet-Sen 30 Mart 2014’te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri dolayısıyla din görevlilerine getirilen izin kullanma haklarına yönelik genelgenin iptali için dava açtı.Diyanet-Sen 30 Mart 2014’te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri  dolayısıyla din görevlilerine getirilen izin kullanma haklarına yönelik genelgenin  iptali için dava açtı.

Daha önceki genel ve mahalli idareler  seçimlerinde de din görevlilerinin izin kullanmalarının kaldırılması  dolayısıyla mağduriyetler yaşayan din görevlilerinin önümüzdeki 30 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri  dolayısıyla da  aynı mağduriyetleri  yaşamaması için Diyanet-Sen Danıştay 10. Dairesi’nde 2014/74  sayı ile dava açtı.

Açılan dava dilekçesinde “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 17.12.2013 tarihli ve 2421 sayılı Mahalli İdareler  Seçimleri ile ilgili yasakları düzenleyen Genelgesinin “Görevlilerimize sorunlu haller ve haftalık izinler dışında 31 Mart 2014 tarihine kadar izin verilmeyecektir” şeklindeki 8. Maddesinin anayasa ile teminat altına alınan eşitlik ilkesi ile 657 sayılı yasada yer alan izin hakkı ilkelerine aykırılık teşkil etmektedir. Söz konusu madde oldukça muğlak olup “hangi zorunlu hallerde izin verilmeyeceği” de açıklığa kavuşturulmamıştır.”İfadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet çalışanlarının izinlerinin 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri dolayısıyla  kaldırılmasının anlaşılabilir bir durum olmadığına dikkat çekerek “Hiçbir kamu görevlisinin yıllık izinlerinin yasaklanmadığı bir dönemde din hizmeti sunan görevlilerin yıllık izinlerini kullanmasına izin verilmemesi, din görevlilerimizi zor durumda bırakmaktadır.” dedi.

Bu durumdan din görevlilerinin büyük rahatsızlık duyduğunu ifade eden Bayraktutar, seçimler dolayısıyla din görevlilerine getirilen izin yasaklarının bir an önce kaldırılmasını ve bu konuda yeni bir düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.  Bu konuda üyelerimizin ve din görevlilerimizin mağduriyet yaşamaması için hukuki yönden girişimlerde bulunmayı uygun gördük ve  dava açtık” şeklinde konuştu.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 414 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir