Fethullah Gülen’in Cevaplaması Gereken 6 Soru

Fethullah Gülen’in Cevaplaması Gereken 6 Soru

17 Aralık’ta başlayan operasyonun arkasında Gülen cemaatinin bulunduğu iddiası ile başlayan süreçte Fethullah Gülen’in son sohbetinde beddua etmesi akıllara bir takım soruları getirdi.17 Aralık’ta başlayan operasyonun arkasında Gülen cemaatinin bulunduğu iddiası ile başlayan süreçte Fethullah Gülen’in son sohbetinde beddua etmesi akıllara bir takım soruları getirdi.

17 Aralık operasyonu Başbakan’ın deyimiyle “yolsuzluk kılıfıyla hükümeti yıkmaya yönelik operasyon”… Büyük çoğunluk bu operasyonun arkasında Fethullah Gülen ve ona gönülden bağlı emniyet ve yargı mensupları olduğunu iddia ediyor.

Ortaya çıkan bulgular ve Gülen’in video kayıtları akıllarda Hocaefendi’nin cevaplaması gereken bazı soruları doğuruyor.

İŞTE O 6 SORU

1- Youtube’da yayınlanan eski bir sohbet görüntüsünde “İcabında mahkemenin altını üstüne getireceksin, avucuna alacaksın. Bu dershaneleri destekleriyoruz. Avukat da kiralayacaksınız, hakim de kiralayacaksınız” ifadeleri ile “Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin.” (Bakara – 188) ayetiyle açıkça haram kılınan rüşvete icazet verdiğinizi düşünüyor musunuz?

2- Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’nin, Hakan Şükür’ün istifası ile ilgili olarak twitter’da yazdığı “AK Parti, bu istifayı, en samimi uyarı olarak anlamalıdır. Belki de son uyarı.” açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

3- Sohbetlerinizde hoşgörü, diyalog, birlik mesajlarından bahsederken son sohbet toplantısında yaptığınız beddua izleyenleri şoke etti. 2001, 2007 ve 2011’de Müslüman’ın asla beddua etmemesi gerektiğini söyleyen, geçen Eylül ayında “Dilimde bedduaya yer olsaydı ederdim” diyen bir hoca olarak kendinizle çeliştiğinizi düşünüyor musunuz?

4- Cemaatin, fazlasıyla siyasileştiği yönündeki eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

5- ‘Kara propaganda ve nefis muhasebesi’ başlıklı söyleşide “Bana akşamüstü bir telefon geldi. Burada akşamdı. Türkiye’de gece yarısıydı sanıyorum. Dediler ki nefsine uyarak bir yerde bir alüfte (Hayat Kadını) ile buluşmaya gidiyor ve aynı zamanda birilerini de komplosu söz konusu olabilir. Türkiye’de onu tanıyan bir arkadaşa telefon ettim. Kalk dedim, gece yarısı deme evine koş git. Bu bir komplo meselesi ile şayet, günümüzde geldiği konuma gelemezdi. O mevzudaki telefon sabit. Benim kendisine o ricada bulunduğum o zat da hala hayatta.” dediniz. Sizi arayan kişi kimdi? O kişi ismi geçen şahsı takip mi ediyordu?

6- Dershanelerin kapatılması konusunda en sert yayınları yapan kanallardan Kanaltürk’ün Ankara Temsilcisi Faruk Mercan’ın 2008 yılında yayınlanan ”Fethullah Gülen” kitabında yer alan ayrıntılara göre, dershane ve yurtlar, 1982 yılında dönüşüm sürecine girmiş. 1999 yılı Ocak ayındaki bir röportajınızda, “Özel okullar açıldı. Zor kabul edildi. Vaazlarda gözyaşı döken arkadaşlarımın bu konuda geçirdiği tereddütlerden dolayı gönül koyduğum oldu. Hafif küser gibi oldum” demiştiniz. Peki Ak Parti hükümetine dershanelerin dönüştürülmesi konusunda neden bu kadar karşı çıktınız?

BURAK YILDIRIM / AHaber.com.tr

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 388 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir