Camiye Giden Öğrenciye Ek Puan Verilecek mi?

Camiye Giden Öğrenciye Ek Puan Verilecek mi?

MEB, TEOG sınavına giren Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak. Peki camiye giden dindar öğrenciler de ek puan alacak mı?MEB, TEOG sınavına giren Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak. Peki camiye giden dindar öğrenciler de ek puan alacak mı?

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, geçen hafta protokol imzalamıştı. Protokole göre 5. sınıfta yetenek testine tabi tutulacak öğrenciler, en az bir spor dalına yönlendirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yetenekli öğrencinin lisansını çıkaracak. Profesyonel olarak da spor yapacak öğrenci, liselere girişte yapılan TEOG’da ek puan alacak.

 

HaberTürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre MEB, benzer bir uygulamayı,Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de hayata geçirmeyi planlıyor. Buna göre sinema, tiyatro, resim galerileri ve benzeri kültürel etkinlikler, e-okul sistemine akredite edilecek. Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrenciler, e-okul sistemine işlenecek. MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak.

 

SİNEMAYA KATEGORİ

Öğrencinin her izlediği film, sisteme kaydedilmeyecek. MEB, sinema filmlerini de öğrencilerin izleyeceği biçimde sınıflandıracak. Filmler için “+18”, “+13” ve “şiddet içerir” gibi sınırlamalar getirilecek. Bu sınırlamalara uyan ve önerilen filmleri izleyen öğrenciler ek puan alabilecek. MEB, söz konusu projelerle öğrencilerin hem sportif hem de kültürel etkinliklerde bulunmasını teşvik edecek. Başarı sağlanması halinde üniversiteye girişte de aynı sistem uygulanacak.

 

1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ

MEB tarafından her yıl 6 dersten iki dönem uygulanan TEOG sınavlarına 1 milyondan fazla öğrenci giriyor. Bu yıl 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik 27-28 Nisan’da yapılacak merkezi ortak sınavlara, 1 milyon 174 bin 427 öğrenci katılacak.

 

DİYANETLE DE PROTOKOL İMZALANACAK MI?

Gençlik Spor Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı ile protokol imzalayan Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet işbirliği ile Kur’an öğrenen, camiye giden öğrencilere de ek puan verecek mi?

 

Kaynak: Risale Haber

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 159 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir