Allah’ın İbadetimize Ne İhtiyacı Var?

Allah’ın İbadetimize Ne İhtiyacı Var?

Allah bizi bir damla sudan en güzel surette yaratmış, yoktan hayat vermiş, muhteşem bir vücut vermiş, akıl vermiş, ummadığımız yerlerden beslemiş, ta ki kendisini tanıyalım ve O’na ibadet edelim.Allah bizi bir damla sudan en güzel surette yaratmış, yoktan hayat vermiş, muhteşem bir vücut vermiş, akıl vermiş, ummadığımız yerlerden beslemiş, ta ki kendisini tanıyalım ve O’na ibadet edelim. 
Peki, -haşa- Allah’ın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var ki; o kadar şiddetli emirlerle, hatta Yüz Yirmi Dört Bin peygamber (aleyhimusselam) ve Yüz Yirmi Dört Milyon evliya göndermiş ve kendisi için ibadeti emretmiş?
Kendisi için ibadet etmeyeni de Cehennem gibi dehşetli bir azab ile tehdit etmiş?
El-cevab:  Alemlerin Rabbinin hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı gibi, bizimibadetimize de ihtiyacı yok elbet. Ama ibadete ihtiyacı olan bizleriz.
Etrafımızdaki günahlar, sıkıntılar, dehşetli hadiseler bizi manen etkiliyor ve hasta ediyor.
Mesela biz hasta olup doktora gitsek ve doktor bizim hastalığımıza uygun ilacı verse, şiddetle kullanmamızı istese. “Neden bu ilaçları kullanmamda bu kadar ısrar ediyorsun” der miyiz?
Doktor bizim vücudumuzu ve hastalığımızı bizden daha iyi bildiği için susarız ve ilaçları harfiyen kullanmaya özen gösteririz.
İşte aynen öyle de; bizi bizden daha iyi bilen Alemlerin Rabbi, bizim o dehşetli günahlar, sıkıntılar, olaylar karşısında etkilenip manen ve ruhen hasta olacağımızı biliyor ve ihtiyacımız olan en kaliteli ibadet ilaçlarını bize şiddetle emrediyor.
İbadetler bu yaralara bir merhem, bir ilaç hükmündedir. Manen bizi arındırıyor, temizliyor.
İbadet ilaçlarının terkinde ise Cehennem gibi bir azab ile tehdit ediyor. Bunun sebebi ise:
Mesela bir insan sevinçli olsa, bütün dünyayı sevinçli görür, üzüntülü görmez.
Bir insan üzüntülü, sıkıntılı olsa, bütün dünyayı sevinçli görmez, üzüntülü, sıkıntılı görür.
İşte aynen böyle de;
bir insan ibadetleri terk etse, evvela kendisi hastalıklı, sıkıntılı olacağı gibi; ayrıca bu kusursuz kainatın da sıkıntılı hastalıklı, eksik olduğu kanısına varacak ve Yaratıcısına hal diliyle ibadet eden kainatın ibadetini de inkar edecek.
Kainat ise ibadeti terk ettiği için böyle gören ve düşünen bir insandan davacı olacak.
Her bir atomun, her bir zerrenin, bütün kainatın Allah’a ibadet ettiğini Kur’an bize bildiriyor:
“Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah’ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin.” İsra Suresi
İbadet ilacını kullanmayıp temizlenmeyen insan da istisnasız, şüphesiz hasta olacak ve kainatı da hasta ve pis zannedecek.
Hatta ibadet etmeyen bir insan, bir an dahi ibadetini terk etmeyen kainatın ibadetini inkar edecek. Bütün atomların, zerrelerin, zerrelerden oluşturulmuş varlıkların, dolayısıyla bütün kainatın hukukuna iftira atacak ve elbet böyle bir insan cezalandırılacak.
Daha mükemmel, ayrıntılı ve ikna edici cevaplar için Risale-i Nur Külliyatı’nı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Dua ile.
Kaynak : Risale Ajans

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 172 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir