Ümmet Olma Bilinci

Ümmet Olma Bilinci

Yaşadığımız zamanı ve coğrafyayı göz önünde bulundurduğumuz da belkide ÜMMET OLAMA BİLİNCİ’ne hiç bukadar ihtiyaç duymamıştık.Ümmet Olma Bilinci

Yaşadığımız zamanı ve coğrafyayı göz önünde bulundurduğumuz da belkide ÜMMET OLAMA BİLİNCİ’ne hiç bukadar ihtiyaç duymamıştık. Yemek gibi, içmek gibi, nefes almak gibi ve hayatımızı idame ettirebilmek için çalışmak gibi, en fazla ihtiyacımız olan şey bu bilinç olsa gerek.

Hazreti Allah (C.C.)’ın Peygamberleri göndermesindeki en büyük sebeplerden biride muhakkak budur. İnsanları bir arada tutmak, birlik olmalarını ve birlikte hareket etmelerini sağlamak. Birlikte olmanın ve birlik olmanın gücünü hissettirmek.

İnsanları doğruya, iyiye ve güzele yöneltip, kötülüklerden, sapkınlıklardan ve çirkin işlerden uzak tutmak. Hakkın ve haklının yanında durup, hakkı savunmak. Mazlumun yanında olup, zalime karşı durmak. Kimsesizin kimsesi olmak.
وَمَا اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا مُبَشِّرًا وَنَذٖيرًا
Diyanet Meali: 25.56 – Biz, seni ancak bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik. (Furkan Suresi – Ayet 56)

Tabiiki bunları tek başına yapmak kolay değildir. İşte bunun için Ümmet olmak gerekir. Ümmet olabilmek içinde öncelikle ÜMMET OLMA BİLİNCİ’nin yerleşmesi gerekir. Bu bilinci Allah Azze ve Celle Kerim Kitabımız Kur’an-ı Kerimde şöyle bildirmektedir:

كُنْتُمْ خَيْرَ اُمَّةٍ اُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَاْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَلَوْ اٰمَنَ اَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَاَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ
Diyanet Meali: 3.110 – Siz, insanlar içinden çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz. Kitap ehli de inansalardı elbette kendileri için hayırlı olurdu. Onlardan iman edenler de var. Ama pek çoğu fasık kimselerdir. (Ali_İmran Suresi – Ayet 110)
Şu gerçeği mutlaka düşünmemiz lazım. Akan kan ve gözyaşlarının, açlığın, yokluğun, sefaletin, zulmün ve ölümün kol gezdiği yerlerin sadece İslam coğrafyası olması acaba bir tesadüftenmi ibaret yoksa İslam toplumlarının duyarsızlığından mı?

Kendini İslam ülkesi diye tanımlayanların veya Ben Müslümanım diyenlerin suskunluğu ve ölüm uykusunda olması, en önemliside ÜMMET OLMA BİLİNCİ’nin yitirilmiş olması bunda en büyük etken değilmidir?

Rabbim bizlere Hakk üzere olmayı, Hakkı tutup kaldırmayı ve Ümmet olabilmeyi nasibetsin.
رَبَّنَا اٰمَنَّا بِمَا اَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدٖينَ
Diyanet Meali: 3.53 – “Rabbimiz! Senin indirdiğine iman ettik ve Peygamber’e uyduk. Artık bizi (hakikate) şahitlik edenlerle beraber yaz.” (Ali_İmran Suresi – Ayet 53)

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 203 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir