Salih Amel Ne Demektir?

Salih Amel Ne Demektir?

Salih Amel Ne Demektir? Salih Kişi Kime Denir? Amel-i Salih Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Dini Sohbet Salih Amel ve Salih Kişi Hakkında AyetlerSalih Amel Ne Demektir? Salih Kişi Kime Denir? Amel-i Salih Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Dini Sohbet Salih Amel ve Salih Kişi Hakkında Ayetler

Salih amel kavramı her tür ibadeti kapsamakla beraber iyi, yararı ve güzel davranışları daha çok çağrıştırır.

Salih’ kelimesi, eylem ve davranışları nitelemek için kullanıldığı zaman; iyi, elverişlli, yararlı ve güzel anlamına gelir. Genellikle nitelediği eylemle birlikte ‘Amel-i Salih: Salih amel şeklinde kullanılır. Buna göre salih amel; elverişli, iyi, güzel, yararlı iş ve eylem demektir.  Allah’ın yapılmasını istediği, razı olduğu, hayırlı, yararlı ve iyi olarak nitelendirdiği her iş salihtir, iyidir, güzeldir.

Salih amel, kişinin yaratıcısı ile ve bütün yaratıklarıyla barışık olmasını sağlar.

İman edip salih ameller işleyenleri elbette iyi insanlar arasına koyacağız” (Ankebût, 29/9).

Salih amel, îmanın gereği olarak ihlas ve iyi niyetle yapılan, Kur’an ve Sünnete uygun olan her türlü söz, fiil ve davranıştır.

Salih amel, kişinin imanının güçlenmesine, kökleşmesine vesile olur. İmanı korur. Kişiyi olgunlaştırıp onun iyi bir insan olmasını sağlar. İnsanı çevresine faydalı bir birey haline getirir.

Salih amel, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak maksadıyla yapılan her türlü eylem ve  davranışlardır. Bu sayılanlara riayet eden ve uygulayan kişilerede Salih Kişi denir.

Onlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ı anmakla huzura erenlerdir. Biliniz ki kalpler, ancak Allah’ı anmakla huzur bulur” ( Ra’d,13/28).

Şu halde kim mümin olarak bir salih amel işlerse, çalışması asla inkâr edilmez. Şüphesiz biz onu yazmaktayız” (Enbiya, 21/94).

Asr’a yemin olsun ki hiç şüphesiz insan hüsrandadır. Ancak iman edip salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna” (Asr, 103/1–3).

Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, yaratıkların en hayırlılarıdır” (Beyyine, 98/7).

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 497 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir