Havf Ve Reca Nedir?

Havf Ve Reca Nedir?

Havf Ve Reca Nedir? Havf ve Reca Ne Demektir? Aslında Çok Sık Duyduğumuz Bir Terim Olan Havf ve Reca Müslüman Hayat Ölçülerinden Sadece Biridir…Havf Ve Reca Nedir? Havf ve Reca Ne Demektir? Aslında Çok Sık Duyduğumuz Bir Terim Olan Havf ve Reca Müslüman Hayat Ölçülerinden Sadece Biridir…

“Allah katındaki durumum nedir?” , “Yaptığım ameller beni cennete ve Allah ‘ın rızasına kavuşturmaya yetecek mi?”  gibi soruları kendine soran , bu tur kaygıları duyan bir kişi havf durumu yaşıyor demektir.

Havf , Arapca bir kelime olup korku , endişe , kaygı duymak demektir. Gunaha duşme endişesi , yaptığı amellerin Allah katında makbul olup olmadığı korkusu kişiyi Allah ‘a ve salih ameller işlemeye daha da yakınlaştırıyorsa bu , yerinde bir korkudur.

Allah ‘ın rahmetinden umidini kesmemek , O ‘nun lutfuna nail olacağını ummak , sonunun iyi olacağını duşunup sevinmek ise reca halidir. Reca da umit etmek demektir. Tovbe eden birinin affedileceğini , salih amel işleyen birinin sevap kazanacağını umit etmesi recaya girer.

Fakat tum bunlar mumini gevşekliğe suruklememeli , insandaki recayı , havf duygusu dengelemelidir. “Allah ‘ın rahmetini umarlar , azabından korkarlar” (İsra , 17/57) ayeti de muminde her iki duygunun birlikte olması gerektiğini gostermektedir. “Korktuklarımızdan emin , umduklarımıza nail eyle!” bu hale işaret eden bir duadır.

İmam Gazâlî Hazretleri şöyle bir kıssa nakleder:

Adamın biri, taşkınca gülmekte olan kardeşine:

“–Hayrola! Cehennemden kurtulacağına dâir bir haber mi aldın?” diye sorar. Kardeşinden; “–Hayır.” cevabını alınca da:

“–O hâlde nasıl (böyle) gülebiliyorsun!” der. (İhyâ, III, 288)

Zira peygamberlerin dışında hiçbir kul, cennete girebileceği husûsunda teminat altında değildir.

Vehb bin Verd -rahmetullâhi aleyh-, halkın bayram günü aşırı güldüklerini görünce onlara şu nasihatte bulunur:

“Eğer günahlarınız bağışlandıysa bu hâl, şükredenlerin hâli değildir. Eğer günahlarınız bağışlanmadıysa bu, (ilâhî azaptan) korkanların hâli değildir!” (İhyâ, III, 288)

Muhammed bin Vasi’ -rahmetullâhi aleyh- de şöyle der:

“Cennette duran bir adamın ağlaması ne kadar garip ise, dünyada henüz gideceği yeri(n cennet mi, cehennem mi olacağını) bilmeyen kimsenin aşırı gülmesi de o nisbette şaşılacak şeydir.” (İhyâ, III, 289)

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 309 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir