Aklı Kullanmak Hakkında Ayet ve Hadis

Aklı Kullanmak Hakkında Ayet ve Hadis

Bir Ayet – Bir Hadis > Aklı Kullanmak Hakkında Ayet ve Hadis > Ayet ve Hadislerde Aklı Kullanmak > Aklı Kullanmak İle İlgili Ayet > Aklı Kullanmak İle İlgili HadisBir Ayet – Bir Hadis > Aklı Kullanmak Hakkında Ayet ve Hadis > Ayet ve Hadislerde Aklı Kullanmak > Aklı Kullanmak İle İlgili Ayet > Aklı Kullanmak İle İlgili Hadis

BİR AYET –

وَإِذَا لَقُواْ الَّذِينَ آمَنُواْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلاَ بَعْضُهُمْ إِلَىَ بَعْضٍ قَالُواْ أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللّهُ عَلَيْكُمْ لِيُحَآجُّوكُم بِهِ عِندَ رَبِّكُمْ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ

(Münafıklar) inananlarla karşılaştıklarında “İman ettik” derler. Birbirleriyle başbaşa kaldıkları vakit ise: Allah’ın size açtıklarını (Tevrat’taki bilgileri), Rabbiniz katında sizin aleyhinize hüccet getirmeleri için mi onlara anlatıyorsunuz; bunları düşünemiyor musunuz? derler. (Bakara / 76.Ayet)

– BİR HADİS –

Kütübü Sitte, Hadis No:5335 – Şeddâd İbnu Evs radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Akıllı kimse, nefsini muhâsebe eden ve ölümden sonrası için çalışandır. Aciz de, nefsini hevâsının peşine takan ve Allah’tan temennide bulunan kimsedir.” Tirmizî, Kıyamet 26, (2461).

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 784 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir