Peygamberimizden Ramazan Tavsiyeleri

Peygamberimizden Ramazan Tavsiyeleri

Peygamber Efendimizin Ramazan Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin İftar Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin Sahur Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin Oruç İle İlgili Tavsiyeleri Nelerdir?Peygamber Efendimizin Ramazan Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin İftar Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin Sahur Hakkındaki Tavsiyeleri Nelerdir? Peygamberimizin Oruç İle İlgili Tavsiyeleri Nelerdir?

Müslüman alemini ramazan coşkusu sardı. İslam dünyası 27 Haziran günü ramazan ayının ilk orucunu tutacak. Bu sene tutacağımızı oruçta geçen seneki orucumuz gibi sıcak yaz aylarına denk gelecek. Yaz saatiyle birlikte günün 16-17 saatini oruçlu geçireceğiz.

Peki sıcak yaz günlerinde rahat bir şekilde oruç tutabilmek için ne yapmalıyız? Bu konuda çok sayıda diyetisten ve sağlıkçılardan tavsiyeler geliyor fakat biz bu konu için en iyi bilgiye sahip olan kişi Peygamber Efendimizin tavsiyelerine kulak vereceğiz. Bakalım Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (a.s.m) ramazan ayı orucu için bizlere ne gibi tavsiyelerde bulunmuş?

Deylemi’nin Enes bin Malik Radıyallahü Anhtan rivayet ettiği bir hadiste ise Resulullah Sallallahü Aleyhi Vesellem orucu rahat yolunu tavsiye ederek şöyle buyuruyor:

“Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar: İftarı su ile açması, sahuru terk etmemesi, öğle istirahatını terk etmemesi, güzel koku kullanması.” Ramuzu’l-Ehadis, Hadis no: 957

SAHUR YEMEĞİ YEMEDEN ORUÇ TUTULUR MU

Peygamber Efendimiz (a.s.m) orucun en önemli bölümlerinden biri olan sahur hakkında da sahabelerine tavsiyelerde bulunmuştur. Hazreti Muhammed’in (a.s.m) tavsiyelerinden bazıları şu şekilde:

“Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahurda bereket vardır.” (Hadis-i Şerif, Müttefekun aleyh)

– “Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında ki fark, sahura kalkmaktır.” (Müsned, 3:44) buyurmuştur.

İFTAR İÇİN ACELETE ETMELİ MİYİZ

Sehl bin Sa’d Radıyallahü Anh anlatıyor:

“Resulullah Sallallahü Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

“İnsanlar iftarda acele ettikleri sürece hayır üzere devam ederler.”

Ayrıca İmam Malik de Abdulkerim bin Ebi’l-Muharik’in şöyle söylediğini işitmiştir:

“Peygamberlik amellerinden biri de iftarda acele edilmesi, sahurun da geciktirilmesidir.”

Vakit girince Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem iftarını hiç geciktirmez, hemen orucunu açardı.

“Kullarımın içinde en çok sevdiklerim iftarlarını çabuk yapanlardır” kudsi hadisini hatırlatırdı.

Bir hadiste de “Ezanı işittiğiniz zaman bir elinizde su dolu bardak bulunsa, içip orucunuzu açmadan yere koymayın” buyurmuşlardır.

BÜTÜN ORGANLARIMIZLA ORUÇ TUTMALIYIZ

Allah Rasulü (a.s.m) orucu aç ve susuz kalmak olarak görmez, bütün organlarla tutulmasını söylerlerdi:

“Oruçlu yalan ve yalancılıkla iş yapmayı terk etmezse, yemeyi içmeyi bırakmasında hayır yoktur.” buyururlardı. (Riyaz üs-Salihın: 1246)

“Oruçlu iken çirkin söz söylemeyin. Kimse ile çekişmeyin. Şayet birisi size kötü söyler ve sataşırsa ben oruçluyum desin.” (Riyaz üs-Salihın: 501) buyurmuşlardır.

Kaynak : Risale Ajans

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 599 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir