Mü’min Kime Denir?

Mü’min Kime Denir?

Mü’min Kime Denir? Müslüman ve Mü’min Arasındaki Farklar Nelerdir? Mü’min Kimdir? Mü’minin Özellikleri Nelerdir? Mü’minin Tanımı, Mü’min Hakkında AyetlerMü’min Kime Denir? Müslüman ve Mü’min Arasındaki Farklar Nelerdir? Mü’min Kimdir?  Mü’minin Özellikleri Nelerdir? Mü’minin Tanımı, Mü’min Hakkında Ayetler

İnanmak ve bağlanmak insanın yaratılışında vardır. İnsanı mutlu ve huzurlu yapan, güven içerisinde hayatını devam ettirmesine yardımcı olan şey inancıdır. İnsan, din ve iman sayesinde gerçek bir huzura ve mutluluğa kavuşabilir. İnsanlar iman sayesinde hayatlarını anlamsızlıktan, belirsizlikten, geleceğe dair endişelerden kurtarıp anlamlı ve yaşanılır hâle getirebilirler. Huzur, güven ve mutluluğa, ancak imanın aydınlığıyla ulaşılabilir.

Mü’min Kime Denir?
Mü’min; Allah’a, Hz. Peygamber’e (as) ve onun getirdiği her şeye kalpten inanıp bunları kabul eden kişiye denir.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerimde Mü’min kavramını kullanarak bazı ayetlerde şöyle buyurmaktadır:

Bakara Suresi – Ayet 285 – Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”

Ali_İmran Suresi – Ayet 68 – Şüphesiz, insanların İbrahim’e en yakın olanı, elbette ona uyanlar, bir de bu peygamber (Muhammed) ve mü’minlerdir. Allah da mü’minlerin dostudur.

Ali_İmran Suresi – Ayet 175 – O şeytan  sizi ancak kendi dostlarından korkutuyor. Onlardan korkmayın, eğer mü’min iseniz, benden korkun.

Muminun Suresi – Ayet 1>11 – Mü’minler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir * Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler * Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler * Onlar ki, zekâtı  öderler * Onlar ki, ırzlarını korurlar * Ancak eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri bunun dışındadır. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar * Kim bunun ötesine geçmek isterse, işte onlar haddi aşanlardır * Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler * Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler * İşte bunlar varis olanların ta kendileridir * Onlar Firdevs cennetlerine varis olurlar. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

»  Müslüman Kime Denir?

»  İslam Nedir?

»  İman Nedir?

»  İslamın Şartları Nelerdir?

»  İmanın Şartları Nelerdir?

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 263 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir