Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlit Kandili Hangi Gün? Mevlit Kandili Duası Nedir? Mevlid Kandilinde Hangi İbadetler Yapılabilir? Mevlit Kandilinin Önemi Nedir? Mevlid Kandilinde Hangi Dualar Okunur?Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlit Kandili Hangi Gün? Mevlit Kandili Duası Nedir? Mevlid Kandilinde Hangi İbadetler Yapılabilir? Mevlit Kandilinin Önemi Nedir? Mevlid Kandilinde Hangi Dualar Okunur?

Mevlit Kandili ne zaman ve hangi gün sorusu rebiyyülevvel ayına girdiğimiz bugünlerde en fazla sorulan sorular arasında yer alıyor. Mevlit kandili kelime olarak, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah’ın doğum gecesi anlamına gelmektedir. Mevlid aynı zamanda doğum zamanı demektir. Rebiyülevvel aynın on ikinci gecesine denk gelen mevlid kandili İslam aleminde farklı mezheplerde, farklı günlerde kutlanmaktadır. İslam’ın ilk dönemlerinde adet olmayan kandil geceleri hicri 3. Asırdan itibaren kutlanmaya başlamıştır.

Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren kutlanmaya başlayan günün, gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasından dolayı daha sonra kandil adını almıştır. Dini gün ve geceler hicri takvim aylarına göre belirtildiği için miladi takvime göre, her yıl farklı aylarda ve farklı günlerde kutlanmaktadır. Bu nedenle her yıl mevlit kandili yaklaştığında Mevlid kandili hangi gün sorusu sorulmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)  571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.

Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü bu yıl 22 Aralık Salı gününü 23 Aralık Çarşamba’ya bağlayan gecede idrak edeceğiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sas) kutlu doğumu olan Mevlid Kandili yaklaşıyor. Peygamber efendimizin doğum günü olmasından dolayı Müslüman aleminde bayram havasında kutlanan bu önemli gün olan Mevlid Kandil’inde Neler Yapılır?

Mevlid kandili Müslüman aleminde önemli bir yer tutar. Son peygamber Muhammed (SAV)’nin doğum günü olan gün, Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesine denk gelmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan olan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğum gününü 2015 yılında 22 Aralık Salı gününü 23 Aralık Çarşamba’ya bağlayan gecede idrak edilecektir.

Peki Mevlid Kandilinin önemi nedir?  

Mevlid Kandili; insanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olan Muhammed (SAV)’in doğmuş olduğu çağda, dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıç oldu. Peygamberimizin dünyaya gelmesi ve ona peygamberlik vahiy edilmesinden sonra tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O’na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu.

Mevlit Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz? Tıklayın >>

Mevlid Kandili İle İlgili Hutbe İçin Tıklayın >>

Diyanet 2016 Yılı Dini Günler İçin Tıklayın >>

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 262 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir