Kimlerin Duası Kabul Olmaz

Kimlerin Duası Kabul Olmaz

Kimlerin Duası Kabul Olmaz? Kabul Olmayan Dualar Hangileridir? Hangi Dualar Kabul Edilmez? Kabul Edilmeyen Dualar Nelerdir?Kimlerin Duası Kabul Olmaz? Kabul Olmayan Dualar Hangileridir? Hangi Dualar Kabul Edilmez? Kabul Edilmeyen Dualar Nelerdir?

Usul ve adabına riayet ederek mü’minlerin yaptıkları dualar kabul olur. Mü’min olmayan insanların yaptığı ile usul ve adabına uymadan yapılan dualar kabul olmaz. Kabul olmayan duaları şöyle sıralayabiliriz.

Kâfirlerin Duası Kabul olmaz
İmansız insanların duaları kabul olmaz, çünkü dua bir  ibadettir, ibadetlerin kabul olması için iman şarttır. (Mâide, 5/5; Beyyine, 98/5) İman olmadan yapılan ibadetler boşa gider, dolayısıyla dualar da boşa gider, kabul olmaz.
Bu husus Kur’ân’da şöyle ifade edilmektedir:
Kâfirlerin duası daima boşa çıkar.” (Râ’d, 13/14; Mü’min, 40/50)

Gafletle Yapılan Dualar Kabul olmaz
Kabul olması için duanın şuurlu olarak yapılması gere- kir. Çünkü dua bir ibadettir, ibadetler ancak bilinçli olarak ve samimiyetle yapılırsa kabul olur.
Biliniz ki, Allah gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez.” (Tirmîzî, De’avât, 66; bk. Hâkim, De’avât, No: 1817,  I, 493)

Allah’a İsyan Hâlinde Yapılan Dualar Kabul olmaz
Allah’a isyan hâlinde yapılan dualar kabul olmaz. Meselâ içki içerken, kumar oynarken, gıybet ederken, hırsızlık yaparken,  yalan söylerken yapılan dualar kabul olmaz.
Üstü başı dağınık, toz toprak içinde yollara düşen, ellerini göğe açıp ‘ Ya Rabbi! Ya Rabbi!’ diye yalvaran, buna karşılık; yediği, içtiği ve giydiği haram olan, haramla beslenen bir insanın duası nasıl kabul edilir?” (Müslim, Zekât, 65)

Kâfirler İçin Yapılan Dualar Kabul olmaz
Nuh Peygambere kavmi ile birlikte eşi ve bir oğlu da  iman etmiişti. Meydana gelen tufanda babasının çağrısına  aldırmayan oğlu, giiye binmiiş, bir dağa sığınır kurtulurum diişti (Hûd, 11/42–43). Buna rağmen Nuh (a.s.), iman etmeyen oğlunun kurtulması için Allah’a şöyle yalvarmıştı:
“Nûh, Rabbine seslendi: ‘Rabbim, dedi, oğlum benim âilidendir. Senin va’din/sözün elbette haktır ve sen hâkimlerin hâkimisin
!” (Hûd, 11/45)
Ey Nûh, dedi, o senin âilenden değildir. Çünkü o sâlih olmayan bir amelin sahibidir. Bilmediğin bir şeyi benden istie. Sana cahillerden olmamanı öğütlerim!” (Hûd, 11/46)

Riya Karışan Dualar Kabul olmaz
Duanın riya ve gösterişten uzak olması, ihlâs ile yapıl- ması gerekir. İbadetlerin kabul olması için ihlâs ile yapılması gerekir. Yüce Allah, ibadetlerin ihlâs  ile yapılmasını iretmektedir. (A’râf, 7/29; Beyyine, 98/5) İhlâs, ibadetlerin kabul olma şartıdır.

Şirk Karışan Dualar Kabul olmaz
İbadetlerin yalnız Allah’a yapılması gerekir. Yüce Al- lah, pek çok ayette duanın, sadece kendisine yapılmasını, kendisi ile birlikte başka ilâhlara dua, ibadet edilmiesini istiektedir. Şu ayetleri örnek olarak zikredebiliriz:
Allah’la beraber başka tanrıya dua / ibadet etme. O’ndan başka tanrı yoktur. O’ndan başka her şey yok olacaktır. Hüküm O’nundur ve siz O’na döndürüleceksiniz. ” (Kasas, 28/88)

Günah Bir Fiili İşlemek ve Bir Farzı Terk Etmek için Yapılan Dua Kabul olmaz
Haksız yere yapılan dualar kabul olmayacağı gibi bir günahı işlie veya bir farzı terk etme konusunda yapılan dualar da kabul olmaz. Şu hadis bu hususu açıkça ifade etmektedir:
Zulüm olan bir fiili işliek veya akrabalık bağlarını koparmak için veya dua ettim de kabul edilmedi diediği sürece  müslümanın duası kabul olur.”  (Ebû Ya’lâ, Zikir ve Dua, 132, No: 2811)

AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN DUA İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ 

// Duam Neden Kabul Olmaz? (Dini Bilgi)
// Duam Neden Kabul Olmuyor ? Dini Hikaye)
// Duanın Kabul Olmasının Şartları Var mı?
// Dua Hakkında Ayet ve Hadis
// Duanın Bir Sınırı Var mı?
// Allah’ın Geri Çevirmediği 3 Dua
// Duası Kabul Olunacak Kişiler Kimlerdir?
// Yapılabilecek Çeşitli Dualar

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 441 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir