Mevlid Kandili Hakkında Hutbe

Mevlid Kandili Hakkında Hutbe

Cuma Hutbesi. Mevlid Kandili Hakkında Cuma Hutbesi. Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed Konulu Cuma Hutbesi. Mevlid Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi. Hutbe. Hutbeler.Cuma Hutbesi. Mevlid Kandili Hakkında Cuma Hutbesi. Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed Konulu Cuma Hutbesi. Mevlid Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi. Hutbe. Hutbeler.

 

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ

وَمَا اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمٖينَ
                                   Enbiya-107

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum Ayet-i kerimede yüce Allah (C.C) Peygamber Efendimiz hakkında; “(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” Buyurarak, rahmet elçisini bizlere bir cümle ile anlatmaktadır. “ÂLEMLERE RAHMET HZ. MUHAMMED.

Asırlar evvel böyle bir günde insanlık tarihinin akışını değiştirecek olan, kâinatın en büyük olayı meydana gelmişti. Rebi-ül evvel ayının 12. Gecesi, Pazartesi gecesinin sabahında güneş ufuktan doğmadan, karanlıklar içinde bunalan beşer’in hayat ufkunda ilahi bir nur doğdu. İbrahim Aleyhisselam’ın “Ey Rabbimiz içlerinden onlara senin ayetlerini okuyan, kitabı ve hikmeti öğreten, onları her kötülükten arıtan bir peygamber gönder”[i]  diye yaptığı dua ya, İsa Aleyhisselam’ın müjdesine, Hz. Amine’nin rüyasına mazhar olan Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem Dünyaya teşrif etti.

Bu gecenin sabahı gerçekten feyizli ve bereketli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, nurlu bir devir açılmıştı, küfrün karanlıkları yerini İslam’ın aydınlığına bırakmıştı. Gönülleri karartan, insana insanlığını unutturan küfür ve zulüm kalkacak, şirk sönecek ve İbrahim Aleyhisselam’ın inandığı Tevhid akidesi yeniden canlanacaktı. İnsanlar cehaletten ve esaretten kurtulacak, İlim ve hürriyete kavuşacaktı. Kadın bir ticaret metaı olmaktan çıkacak toplum içindeki itibarlı yerini alacaktı.

Aziz Müslümanlar!

Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan Peygamberimiz Efendimizin doğumu Allah’ın, bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. nitekim Kuranı Kerim’de: “Andolsun ki Allah Müminlere ayetlerini okuyan, onları arıtan, onlara kitap ve hikmet öğreten kendilerinden bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki onlar önceleri apaçık sapıklıkta idiler”[ii] buyurmuştur.

Allah onu, bir ümmet veya millete değil, bütün insanlığa ve Âlemlere rahmet olarak göndermişti.  O, “Bir şahit, bir müjdeci ve korkutucu ve Allah’a onun emriyle bir davetçi ve nur saçan bir kandil”[iii] idi.

İşte bunun içindir ki, bu mübarek günü Mevlid Kandilini kutluyor ve onun aziz hatırasını anıyoruz. Peygamberimiz Efendimizin Doğumunu anmaktan maksat, yalnız kasideler ve ilahiler söyleyerek mevlitler okumak ve bugüne özel tatlılar yapıp dağıtmaktan ibaret değildir. Onun doğumunu anmaktaki asıl gaye Âlemlere rahmet olan nübüvvet ve risaletini, Allah’a olan tevekkül ve güvenini, yüksek ahlakını, insanlık ve merhametini, İnsaf ve adaletini, sabır ve sebatını, kerem ve cömertliğini, fazilet ve vefasını anlamak ve bütün bunlarda da kendisine uyuma azmimizi tazelemektir.

Muhterem kardeşlerim!

Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i sevmek ve ona uymak, onun tebliğine ve örnekliğine gönül vermektir. Yüce Allah’ın sevgisini ve rızasını kazanmaya götüren en önemli yollardan ilki de budur. Nitekim Kuranı Kerim’de: “Habibim, de ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. “[iv] buyrularak, Peygamber Efendimize uymamız önemle vurgulanmıştır.

Hutbeme son verirken, Âlemlere rahmet Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e sonsuz ve sayısız kez salat’u selam olsun. Cenab-ı Allah bizi onun mübarek yolundan ve izinden ayırmasın. Onun rahmet yüklü mesajlarını anlamayı ve hayatımıza geçirmeyi bizlere nasip etsin. Bizleri ona layık bir ümmet olabilme bahtiyarlığına erdirsin. Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve Sellem’in bu kutlu doğumu özelde bütün İslam âlemine, genelde insanlığa barış, huzur ve hayırlar getirsin.

[i] Bakara – 129
[ii] Al-i İmran – 164
[iii] Ahzab – 45,46
[iv] Al-i İmran – 31

Bunlarda İlginizi Çekebilir:
Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili
Kutlu Doğum Haftası Şiirleri ve Naatları
Mevlit Kandili Gecesi Nasıl Değerlendirilmeli
Mevlid Kandili Hakkında Hutbe-1
Mevlid Kandili Hakkında Hutbe-2
Mevlid Kandili Hakkında Hutbe-3
Mevlid Kandili Hakkında Vaaz
Mevlid Kandili Nedir? Mevlid Kandilinin Önemi

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 175 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir