Kurban Bayramı Hutbesi Bayram Hutbesi

Kurban Bayramı Hutbesi Bayram Hutbesi

Kurban Bayramı Hutbesi Bayram Hutbesi Kurban Bayramı İle İlgili Hutbe Hutbeler Bayram HutbeleriKURBAN BAYRAMI HUTBESİ

Kurban Bayramı Hutbesi Bayram Hutbesi Kurban Bayramı İle İlgili Hutbe Hutbeler Bayram Hutbeleri

الله اكبر الله اكبر  الحمدلله كثيرا وسبحان الله بكرةواصيلا و الله اكبر كبيرا & مانحرةالنحائر وطاف بالبيت دائر اولئك تؤمنون اجرهم مرتين بما صبروا وكبروالله تكبيرا سبحان الذي جعل هذاليوم عيدا سعادا وكبروالله تكبيرا & قال الله تعالي في كتابه الكريم:اعوذبالله من الشيطان الرجيم * بسم الله الرحمن الرحيم * انا اعطيناك الكوثر* فصل لربك وانحر* ان شانئك هوالابتر*

Bayram yapma bahtiyarlığına eren Muhterem Müslümanlar,

Kurban; yaklaşmak ve yakınlaşmak anlamına geliyor. Bu gün sizler, önce kestiğiniz kurbanlarla Allah’a, sonra da tebrik ve karşılıklı ziyaretle birbirinize yakınlaşarak, hem ilahi hem de beşeri bir yakınlaşma gayreti içinde olacaksınız. Bu gün bütün gam,keder,üzüntü ve tasaya dair her ne varsa bir tarafa bırakarak bayram sevincini hissetmeye ve yaşamaya çalışınız. Bu gün herkes bayram yapmalıdır. Bayramı öncelikle, dua ve niyazlarla ruhumuz, lezzetli yiyeceklerle bedenimiz hissetmelidir. Hediyelerle aile fertlerinizin, tebrik, ikram ve gülen bir yüzle komşularınızın, telefonla ileteceğiniz müşfik sesinizle uzaktaki yakınlarınızın bayramını tebrik ediniz.

Aziz Mü’minler,

Bu bayramlar, millet ve ümmet olarak birliğimizi ve bütünlüğümüzü göstermek için bir fırsattır. Bu bayramlar, insanlığa dünya ve ahiret mutluluğu va’d eden İslam dinin, müslümanlara birer armağanıdır. Bu vesileyle güzel dinimiz, insanlara, bir taraftan İslam’ın şefkatli yüzünü göstermekte, diğer taraftan da toplumsal huzur ve mutluluğun provasını yaptırmaktadır. Güney komşumuz Irak’ta devam eden ve her gün yüzlerce masum insanın ve çocukların ölümüne sebep olan haksız bir savaşın vahameti göz önüne alındığında bu tür bayramların kıymeti daha iyi anlaşılacaktır.

Değerli Mü’minler,

Kurban Bayramı dolayısıyla belki ete doğacağız ama siz de biliyorsunuz ki bizler, eti çok sevdiğimiz için yada hayvan boğazlamaktan zevk aldığımız için bu bayramı yapmıyoruz. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde; “(Kestiğiniz kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Ona sadece sizin iyi niyetiniz ulaşmaktadır.” (22/Hac,37) buyuruluyor. Kurbanınızı kestikten sonra iki rek’atlık bir şükür namazını müteakip ellerinizi kaldırarak, “Ya Rabbi! Senin bir emrini ifa ettim ve senin için yapabileceğim fedakarlığı yaptım. Ben sana öylesine içten bağlıyım ki gerekirse senin rızan için canımı bile veririm.Bu ibadeti benden kabul buyur,günahlarımı affeyle ve beni salih kulların arasına kat. Ailemize mutluluk ve içinde yaşadığımız dünyaya huzur ve barış ihsan eyle” şeklinde dua ediniz.

Bu bayramın hatırasına bir yakınınıza unutulmaz bir iyilik yapın. Bundan sonraki bayramlara kavuşmanın bir garantisi olmadığı için bu bayram sanki son bayramınız imiş gibi değerlendirmeye çalışın. Sevdiklerinize sevginizi söz ve hareketlerinizle en etkili bir şekilde iletmeye çalışın. Zira bayramların gayeyi budur ve bayram sevgi ve coşku ile kutlanırsa bayram olur. Bu vesileyle ben de sizlerin ve bütün Türk ve İslam aleminin bayramını tebrik eder, özlemini duyduğumuz günlere en kısa zamanda kavuşmayı diler, barış ve huzurun hakim olduğu bir dünyada yaşama arzumuzu Yüce Allah’a arz ederiz.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 7.538 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir