İslamda Yardımlaşmanın Önemi İle ilgili Hutbe Cuma Hutbesi

İslamda Yardımlaşmanın Önemi İle ilgili Hutbe Cuma Hutbesi

İslamda Yardımlaşmanın Önemi İle ilgili Hutbe Cuma Hutbesiİslamda Yardımlaşmanın Önemi İle ilgili Hutbe Cuma Hutbesi

مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّئَةُ حَبَّةٍ وَاللّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ (3)

Değerli Müminler!

Dinimiz İslam, toplumun dertlerini tedavi etmek, ihtiyaçlarını karşılamak için yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem vermiştir. Zekât ve sadaka gibi müesseseler bunun bir göstergesidir.

İnsana ve topluma hizmeti bir görev kabul eden İslam, bencilce bir yaşamı, muhtaçlara duyarsız kalmayı hoş karşılamamıştır. Bu yüzden dinimiz, yardımlaşmaya ve dayanışmaya önem vermiş, barış ve huzur içinde yaşayan bir toplum inşa etmeyi hedeflemiştir. Nimetler insanlara sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için verilmemiştir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz(sav) şöyle buyurmuştur: “ Müslüman, kendisi için istediğini başkaları içinde arzu edendir”(1) Sevginin en belirgin işareti Yüce Allah’ın verdiği nimetleri paylaşmaktır.  Bir toplumda zenginler kadar fakirlerin bulunması da doğaldır. Bu yüzden zenginlerin kazançlarının bir kısmı fakirlerle paylaşılması, toplumsal dengenin sağlanması açısından önemlidir.

Muhterem Müminler!

Yardımlaşma, insanlar arasındaki birlik ve beraberliği güçlendirerek, toplumun diri ve çanlı tutulmasına katkı sağlar. Müminlerin dini ölçüler içinde birbirlerine yardım etmesi aralarındaki kardeşlik bağını güçlendirir. Zekât ve sadaka gibi dini ibadetler de sosyal yardımlaşmanın itici unsurlarıdır. Kur’an-ı Kerimde, Allah rızasını gözeterek yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara ve ihtiyacından dolayı isteyenlere yardım edenlerin muttakiler olduğunu (2) vurgulamıştır.  Yüce Rabbimiz bu gibi kimselere yardımda bulunanlara yaptıklarının fazlasıyla vereceğini vaat ederek, şöyle buyurmaktadır. “ Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfü geniş olandır, hakkıyla bilendir.”(3)

Sevgili Peygamberimiz(sav)’de bütün Müslümanları tek bir vücut gibi olduğunu belirtmiş ve şöyle buyurmuştu: “Bütün müminler bir kişi gibidir. Birinin başı ağrırsa hepsinin başı ağrımış olur. Birinin gözü ağrırsa hepsinin gözleri ağrımış olur.”(4)

O halde Değerli Müminler!

Maddi imkânlarımız varken, aciz duruma düşmeden, ihtiyarlayıp hareketlerimiz kısıtlanmadan, Allah’ın rızası dâhilinde, yoksulların, kimsesizlerin ve zorda kalanların yardımına koşalım. Unutmayalım ki faydasını göreceğimiz servetimiz, Allah yolunda harcadıklarımızdır.

Kaynaklar:

1-Buhari, İman,7
2-Bakara, 177
3-Bakara,261
4-Camiu’s Sağır, Müslim

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 4.512 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir