Cuma Hutbesi Miraç Kandili

Cuma Hutbesi Miraç Kandili

Hutbe Miraç Kandili > Cuma Hutbesi Miraç Kandili > Miraç Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi > Miraç Kandili İle İlgili Hutbeler > Miraç Kandili Hakkında Cuma HutbesiHutbe Miraç Kandili > Cuma Hutbesi Miraç Kandili > Miraç Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi > Miraç Kandili İle İlgili Hutbeler > Miraç Kandili Hakkında Cuma Hutbesi

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ

إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ

هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ

Kardeşlerim!
Mekke’de müşriklerin Müslümanlara uyguladıkları zulüm ve şiddet tahammülü zorlayan sınırlara ulaşmıştı. Müslümanlar üç yıl süren ve her türlü insanî, ticari ilişkileri bitiren bir boykota maruz bırakıldılar. Boykotun sona erdiği günlerde Resulullah Efendimiz (s.a.s.), önce amcası Ebu Talib’i, sonra da eşi Hz. Hatice’yi kaybetmişti. Hüznün gönülleri kuşattığı, ümitlerin tükenme noktasına geldiği günlerdeydi müminler…

Bugünlerden birinde Yüce Allah, Muhammed Mustafa’sını bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığı Mescidi Aksa’ya götürüyor, oradan da en yüce makam olan “Sidretü’l-Müntehâ’ya” yükseltiyordu.1 Varlık âleminin ötesinde gerçekleşen bu buluşmada, Âlemlerin Efendisi (s.a.s.), “Selamların en güzeli, salâtın her çeşidi ve sözlerin en temizi Allah içindir” diyerek selamlıyordu. Âlemlerin Rabbini (c.c.)de, “Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerine olsun Ey Nebî!” hitabıyla habibine mukabele ediyordu. İşte bu gece tarihe Miraç gecesi olarak mührünü vurmuştu.

Aziz Kardeşlerim!
Yaşanan onca acı olayın akabinde Miraç ile Rabbimiz, Resulünü ve müminleri hem teselli etmiş hem de ödüllendirmiştir. Miraç, özelde Resulullah’a, genelde bütün müminlere her zorluktan sonra bir kolaylığın, her üzüntüden sonra bir sevincin olacağını müjdelemektedir. Tıpkı ayeti kerimede müjdelendiği üzere: “Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa Allah ona bir çıkış yolu açar. Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter. ”2

Kardeşlerim!
Allah katında en yüce mertebe O’nun rızasına uygun bir kulluk ve hayat sürmektir. Bu yüzdendir ki, Kâinatın Efendisi’nin Miraç gibi mucizevî bir yolculuğu anlatılırken başka vasfı değil de özellikle kulluğuna vurgu yapılmıştır. Mevlâna Hazretleri de kulluğun en büyük bir pâye olduğunu: “Kul oldum, kul oldum, kul oldum. Ben Sana hizmette iki büklüm oldum. Kullar âzâd olunca şâd olur; ben Sana kul olduğumdan dolayı şâd oldum.” sözleriyle ifade eder. İşte bu gerçeğin bir işareti olarak, Miraç gecesinde Allah’tan başkasına kulluk etmeyenlerin, cennetle mükâfatlandırılacakları müjdelenmiştir.

Efendimiz (s.a.s.) bu gecenin manevî hazzının ümmetine de verilmesi için duada bulunmuş ve bu dua kabul edilerek müminlere Rableriyle günde beş vakit buluşacakları namaz hediye edilmiştir. Bu itibarla namaz, bir külfet değil bir nimet; bir imtiyazdır. Rabbin huzuruna kabul ediliştir. Yüce Nebi de bu gerçeği “Namaz, gözümün aydınlığıdır.”3 sözüyle gönüllerimize nakşetmiştir. 

Kıymetli Kardeşlerim,
Miraç gecesini idrak etmeye hazırlandığımız şu günlerde gelin biz de bir miraç olalım! Düşenler bize tutunup kalksınlar, kalkanlar ötelere bizimle kanat açıp, uçsunlar. Dilimizden dökülen kevser olsun, her sözümüz cevher olsun. Bize gelenler bizde Hz. İbrahim’in aşkını, Hz. Eyyub’un sabrını, Hz. Yusuf’un affını, Hz. Musa’nın kelamını ve kâinatın medar-ı iftiharı Hz. Muhammed Mustafa’nın rahmet, şefkat, sahavet, adalet, kanaat ve bil cümle güzel ahlakını bulsun. Biz insanlığın miracı olalım, namaz bizim miracımız olsun.

Kardeşlerim, 25 Mayıs Pazar gecesi kutlayacağımız Miraç kandilinin, bütün insanlık için yüce yaratıcıya miraç, bunalan gönüllere ilaç olmaya vesile kılmasını Rabbimizden niyaz ediyor,  kandilinizi tebrik ediyorum.


1. İsrâ / 1
2. Talâk / 2,3
3. Ahmed, III/128, 199, 285

Miraç Kandili Hakkında Vaaz İçin Buraya Tıklayın

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 1.156 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir