Cuma Hutbesi Beraat Kandili

Cuma Hutbesi Beraat Kandili

Hutbe Beraat Kandili > Cuma Hutbesi Beraat Kandili > Beraat Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi > Beraat Kandili İle İlgili Hutbeler > Beraat Kandili Hakkında Cuma Hutbesi > Berat KandiliHutbe Beraat Kandili > Cuma Hutbesi Beraat Kandili > Beraat Kandili İle İlgili Cuma Hutbesi > Beraat Kandili İle İlgili Hutbeler > Beraat Kandili Hakkında Cuma Hutbesi > Berat Kandili

Muhterem Müslümanlar!
Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bizleri kuşatacağı, bütün manevi kirlerimizden temizlenme imkânı bulacağımız ve Ramazan ayının son müjdecisi olan Berat Kandilini 12 Haziran Perşembe gününü Cuma gününe, bağlayan gece; idrak edeceğiz.
Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde: “Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’anı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir”1 buyurmuştur.
İslam Alimlerince ayette bahsedilen mübarek gecenin, Berat gecesi olduğu ifade edilmektedir.
Rabbimiz, biz kullarına Ramazan ayına günahlardan arınmış olarak girmemiz için böyle bir gece ile ikramda bulunmaktadır.

Kıymetli Müslümanlar!
Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gece ile ilgili olarak:
Şaban ayının 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de de oruç tutarak geçiriniz. Çünkü yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar:
Tevbe eden yok mu? Onu affedeyim.
Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim.
Hastalı
ğına şifa isteyen yok mu? Ona şifa vereyim.
Daha ne gibi istekleri olan varsa istesinler vereyim”2
buyurmaktadır.
Ayrıca Peygamber Efendimiz(sav), Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve şöyle dua etmiştir:
“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sığınıyorum. Sen yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin.”3

Aziz Müslümanlar!
İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve berat kandili bir kul olarak yapmamız gereken görev ve sorumluluklarımızı bizlere hatırlatmalıdır. Hata, ihmal ve kusurlarımızdan arınmamıza ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Kandillerin manevi aydınlığını fırsat bilerek, çeşitli sebeplerle kirlenen kalplerimizi tevbe ve istiğfar ile temizlemeli ve kâmil iman sahibi bir mü’min olmaya gayret göstermeliyiz. Bu gecede evlerimizi kandilin nuruyla aydınlatmalı, evimizde her haliyle bir değişiklik göze çarpmalıdır. Böyle zamanlarda, komşular ve akrabalar ziyaret edilmeli ayrıca camiye çocuklarımızla birlikte giderek onların da bu mübarek gecelerin manevi havasını teneffüs etmelerini sağlamalı ve bu gecenin mana ve önemini onlara anlatmalıyız. Vatan ve milletimizin huzuru ve mutluluğu, darda ve zorda kalanların kurtuluşu için dualar etmeliyiz.

Muhterem Kardeşlerim!
Ayrıca berat kandilin dünya çevre haftasına tevafuk etmektedir. Kurak geçen bir kış mevsimi sonrası daha bir hassasiyet kazanan çevre ve ağacın önemi, doğal kaynakların korunması ve israfın önlenmesi, özelliklede dünyanın akciğeri mesabesinde olan ormanlarımızın korunması konularında duyarlı olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin Berat Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin ahirette kurtuluş beratımızı almamıza vesile olmasını, ülkemiz, milletimiz ve âlem-i İslam için hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

1- Duhan 1-4
2-  İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388.
3- Müslim, Salât 222; Ebû Dâvûd, Salât 148; Nesâî, Tatbîk 71

 

Ziyaretçiler Bu Sayfaları da Gördü : 

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 478 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir