2014 Ramazan Bayramı Hutbesi

2014 Ramazan Bayramı Hutbesi

2014 Ramazan Bayramı Hutbesi. Ramazan Bayramı Hutbesi. Bayram Günü Okunacak Hutbe. Ramazan Bayramı Hutbeleri. Ramazan Bayramı Günü Okunacak Hutbe. Ramazan Bayramı İle İlgili Hutbeler. Bayram Hutbesi. Bayram Hutbeleri.2014 Ramazan Bayramı Hutbesi. Ramazan Bayramı Hutbesi. Bayram Günü Okunacak Hutbe. Ramazan Bayramı Hutbeleri. Ramazan Bayramı Günü Okunacak Hutbe. Ramazan Bayramı İle İlgili Hutbeler. Bayram Hutbesi. Bayram Hutbeleri.

2012 RAMAZAN BAYRAMI HUTBESİ

Değerli Müminler!

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayını geride bırakırken, bugün bizleri Ramazan bayramına kavuşturan Allah’a hamdolsun

Ramazan ayı boyunca, orucun manevi eğitimini, sahur ve iftarın bereketini, teravihin coşkusunu ve Kur’an tilavetinin kalbimizde uyandıran sevincini derinden hissettik. Allah’a karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmenin manevi huzurunu, mutluluğunu yaşadık.

Bugün, kötülüklerden uzaklaşarak,  günahlardan arınıp, nefsimizi temizlediğimize inandığımız için, bayram yapıyoruz. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerimde:“Nefsini arındıran ve Rabbinin adını anıp namaz kılan kimse, mutlaka kurtuluşa erer.  Fakat sizler dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret, daha hayırlı ve süreklidir.”(1) buyurmaktadır.

Muhterem Müminler!

Bayram, neşe, sevinç, sevme, sevilme ve sevindirme günü demektir. Bu günler, milli birlik ve beraberlik duygularının, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna günlerdir. Bu nedenle, bayram günlerimizi, olabildiğince hayırlı olacak şekilde değerlendirmeliyiz. Bu günlerde, en başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizi, hastalarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı ziyaret etmeliyiz. zira birbirini Allah rızası için ziyaret edenler, Yüce Rabbimizin sevgisine ve affına nail olurlar, ömürleri bereketlenir, rızıkları artar. Bu hususta Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “ Kim ömrünün uzamasını ve rızkının artmasını isterse, Yüce Allah’tan korksun ve yakınlarını ziyaret etsin, onları görüp gözetsin.”(2)

Bilhassa bayram günlerini, önemli bir vesile kılarak, fakirleri, yetimleri, kimsesizleri ve çocukları sevindirmeli, gözetmeli, onlara da bayram sevincini yaşatmalıyız. Bu hususta Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Fukarayı arayın, onları görüp gözetin. Siz ancak, fakirleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız.”(3)

Değerli Müminler!

Bu mübarek bayram gününde, dargınlık ve kırgınlıklara son verelim.  Aramızdaki haset ve kin duygularını bırakarak, dinimizin bizden istediği sevgi, saygı, hoşgörüyü tercih edelim. Yalan, gurur ve kibir gibi manevi hastalıklardan uzak duralım. Ramazan ayında kazandığımız, Kur’an’la bilgilenme gayretimiz başta olmak üzere, bütün güzel hasletlerimizi, bayramda yaşadığımız birlik, beraberlik ve kardeşlik havasını bundan sonra da devam ettirelim. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır:           “Müminler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (4) Sevgili Peygamberimiz (sav) de: “ Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve haset etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın din kardeşini üç günden fazla terk edip küs durması helal değildir.”(5) buyurmaktadır.

Yüce Rabbimiz, hepimizi sağlık ve afiyet içinde daha nice Ramazanlara ve bayramlara kavuştursun. Ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile kılsın. Bayramınız mübarek olsun.

Kaynaklar:
1-A’la, 14-17
2-Buhari, Buyu,34
3-Riyazü’s-Salihin, 1.314
4-Hucurat, 10
5-Müslim, Birr,23

Ramazan Bayramı Vaazı İçin Buraya Tıklayın >>

BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN ALTTAKİ LİNKLERE TIKLAYIN.

Hanefi Mezhebine Göre Bayram Namazı Nasıl Kılınır? >>

Şafii Mezhebine Göre Bayram Namazı Nasıl Kılınır? >>


Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 540 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir