İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler. Allah’a Sığınma Hakkında Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleri. Hadislerle İslam. Peygamber Efenedimiz Hz. Muhammed (S.A.S)’in İstiaze (Allah’a Sığınma) İle İlgili Duaları. Arapça Hadisler, Türkçe Hadislerİstiaze Hakkında Hadisler. Allah’a Sığınma Hakkında Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleri. Hadislerle İslam. Peygamber Efenedimiz Hz. Muhammed (S.A.S)’in İstiaze (Allah’a Sığınma) İle İlgili Duaları. Peygamber Efendimiz Hangi Sözlerle Dua eder ve Allah’a Sığınırdı. Arapça Hadisler, Türkçe Hadisler

 

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-1

1- Ebû Hüreyre, Allah Resûlü’nün (sav) şöyle dua ettiğini söylemektedir:
“Allah’ım! Bozgunculuktan, münafıklıktan  ve kötü ahlâktan sana sığınırım.” (D1546 Ebû Dâvûd, Vitr, 32; N5473 Nesâî, İstiâze, 21) Diyanet Hadislerle İslam.

**************************************

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-2

2- Hz. Âişe anlatıyor: “Bir gece Allah Resûlü’nü (sav) yatakta bulamadım, onu el yordamıyla aramaya başladım. O sırada elim ayaklarının tabanlarına değdi. Ayaklarını dikmiş vaziyette secde hâlindeydi ve ‘Allah’ım! Gazabından rızana, cezandan affına sığınırım. Senden sana sığınırım. Sana tüm övgüleri saysam yine de bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. ‘ diye dua ediyordu.” (M1090 Müslim, Salât, 222) Diyanet Hadislerle İslam.

**************************************

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-3

3- Ebû Hüreyre’den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle dua ediyordu: “Allah’ım! Fakirlikten, yokluktan ve zilletten sana sığınırım. Haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan da sana sığınırım. ” (D1544 Ebû Dâvûd, Vitr, 32) Diyanet Hadislerle İslam.

**************************************

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-4

4- İbn Abbâs’tan nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) Hasan ile Hüseyin için dua ederek şu sözlerle (onların başına gelebilecek kötülüklerden) Allah’a sığınırdı: “Her tür şeytandan, haşereden, kem nazardan Allah’ın tam kelimelerine (sonsuz iradesine ve hükmüne) sığınırım. ” Sonra da “Atanız İbrâhim de bu duayı oğulları İsmâil ile İshak için yapardı. ” derdi. (B3371 Buhârî, Enbiyâ, 10) Diyanet Hadislerle İslam.

**************************************

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-5

5- Şüteyr b. Şekel’in naklettiğine göre, babası Şekel b. Humeyd şunları anlatmıştı: “Hz. Peygamber’e (sav) giderek, ‘Ey Allah’ın Resûlü, bana kendisiyle Allah’a sığınacağım bir dua öğret.’ dedim. Hz. Peygamber omzumdan tuttu ve şöyle buyurdu: ‘De ki, Allah’ım! Kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve şehvetimin şerrinden sana sığınırım. ‘” (T3492 Tirmizî, Deavât, 74) Diyanet Hadislerle İslam.

**************************************

İstiaze Hakkında Hadisler

İstiaze Hakkında Hadisler-6

6- Zeyd b. Erkam şöyle demiştir: Ben size sadece Resûlullah’ın (sav) bize öğrettiğini öğretiyorum. O şöyle derdi: “Allah’ım! Âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime takvasını (sorumluluk bilincini) nasip et ve onu arındır; onu en iyi arındıracak olan sensin. Onun dostu ve velisi sensin. Allah’ım! Huşû duymayan kalpten, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım. ” (N5460 Nesâî, İstiâze, 13; M6906 Müslim, Zikir, 73) Diyanet Hadislerle İslam.

Kaynak: Diyanet Hadislerle İslam Ans.

>> Hadislerle İslam Ana Sayfa

>> Çeşitli Konularda Hadisler

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 366 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir