Hac Sevabı Kazandıran Namaz

Hac Sevabı Kazandıran Namaz

Namaz kılmak büyük bir sevdadır, delicesine bir sevgidir, hiç bırakılmayacak bir tutkudur, muhteşem bir aşktır. Hac Sevabı Kazandıran Namaz. Hac sevabı kazanmak için kılınan namaz…Namaz kılmak büyük bir sevdadır, delicesine bir sevgidir, hiç bırakılmayacak bir tutkudur, muhteşem bir aşktır. Hac Sevabı Kazandıran Namaz. Hac sevabı kazanmak için kılınan namaz…
İşrak ve Duha (Kuşluk) namazları da Allah’la iletişime doyamayan namazaşıklarının çok sevdikleri ve önemsedikleri iki güzel namazın adıdır. Çünkü bu namazları da, diğer sünnetnamazları öğreten ve en büyük namazaşığı olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kılmış, ümmetine öğretmiş ve faziletlerini müjdelemiştir.
Hac sevabı için İşrak namazı
Güneş doğduktan sonra hiçbir namazın kılınamadığı bir mekruh vakit vardır. İşrak namazı, bir müddet devam eden bu mekruh vakit biter bitmez kılınan namazdır. Güneş doğup ortalık aydınlanınca iki rekat olarak kılınır. Konuyla ilgili şöyle bir hadis rivayet edilir: “Bir kimse sabahnamazını cemaatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikirle meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.” (İhya, c. 1, s. 336)
Nafile hac ve umre sevabı gibi muhteşem müjdelere nail olmak için yapılacak ibadet sadece iki rekat namaz kılmaktır. Bunun için biraz gayret etmek yeterlidir.
Zaten sabah namazını kılan ve abdestli olan bir mü’min, sünnete uygun bir şekilde tesbihatını ve duasını yapar, bir miktar Kur’an, hadis veya tefsir okursa mekruh vakit çıkmış olacak, iki rekat namaz kılınca da hadiste belirtilen müjdeye kavuşmak mümkün olacaktır.
İşrak namazının vakti
Güneşin doğup ortalığın aydınlanması, farklı coğrafyalara göre değişir. İşrak namazının kılınacağı vakit, ülkemizde güneş doğduktan 45 dakika sonradır. Suudi Arabistan gibi ekvatora yakın ülkelerde bu vakit güneş doğduktan 15-20 dakika sonra girmektedir. Mümkünse başlangıç vaktinden itibaren 10-15 dakika içinde İşrak namazı kılınmalıdır. Çünkü zaman geçtikçe Kuşluk namazının vakti girecektir. İşrak ile Kuşluk namazı arasında bir miktar zaman bulunması güzel olur.
Cennette köşk için Duha namazı
Duha vakti güneşin doğuşundan yaklaşık iki saat sonra giren zamana denir. Bu zaman güneşin batıya meyletmesinden az öncesine kadar devam eder. Bu zamana Türkçe’de Kuşluk vakti denir.
Kuşluk namazı bazı hadislerde geçmektedir. Taberani, Mu’cemü’l-Kebir adlı eserinde Ebu’d-Derda yoluyla Peygamber Efendimizin (s.a.v.) şöyle dediğini naklediyor: “Kim iki rekat Duhanamazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim Duha namazını dört rekat kılarsa Allah’a ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekat kılarsa o gün ona Duha namazı olarak kafi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekat kılarsa, Allah o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Ve kim ki bu Duha namazını on iki rekat kılarsa Allah ona cennette bir köşk yapar. ” (et-Tahtavi, 321; Tirmizi, Vitr: 15)
Bundan başka Duha namazı konusunda Ümmü Hani’den “Resulullah (s.a.v.) Mekke’nin fethi gününde sekiz rekat namaz kıldı. Bu namaz Duha namazıydı” hadisi rivayet edilmiştir.
Ebu Hüreyre (r.a.) ise konuyla ilgili şöyle demiştir: “Dostum Resulullah (s.a.v.) bana üç şeyi tavsiye etti; onları ölünceye kadar bırakmam: Her aydan üç gün oruç tutmak, Duha (kuşluk)namazı kılmak, vitir namazı kılıp da uyumak.” (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 151)
Peygamber Efendimizin (s.a.v.) her halini gören ve bilen Hz. Aişe Validemiz (r. anha) ise, “Resulullah (s.a.v.) Duha namazını dört rekat kılar ve dilediği kadar da artırırdı” şeklinde hadis rivayet etmiştir.
Kuşluk namazını dört rekat ve daha fazla kılmak müstehaptır. Bu namaz on iki rekata kadar kılınabilir. Ayrıca “En azı iki rekat, en fazlası on iki rekat, ortası ve en faziletli olanı sekiz rekattır” diyen alimler de vardır.
İşrak namazı ve Duha namazı arasındaki fark
Bazı alimler ikisinin aynı olduğunu söylemişler, bazıları ise farklı olduğunu belirtmişlerdir. Bunlar nafile namazlar olduğu için her mü’min kendi durumuna göre bir tercih yapabilir. Farklı olarak uygulayan kimseler, İşrak namazını güneş doğduktan 45 dakika sonra kılmalı, süreyi fazla sarkıtmamalıdır. Çünkü İşrak namazının vakti kısadır. Kuşluk ise, güneş doğduktan iki saat sonra başlayıp öğle namazının vaktinden 15 dakika öncesine kadar kılınabilir.
Cemil Tokpınar
Kaynak : Moraldunyasi.com

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 428 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir