Yolculuğa Çıkan Nasıl Namaz Kılar?

Yolculuğa Çıkan Nasıl Namaz Kılar?

Fıkıh ve İlmihal – Yolculuğa Çıkan Nasıl Namaz Kılar? Seferi Namaz Niyeti Nasıl Olur? Seferi Olan Nasıl Namaz Kılar? Seferi Namazı Nasıl Kılınır? Hanefi Mezhebine Göre Seferilik Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? El-İhtiyarFıkıh ve İlmihal – Yolculuğa Çıkan Nasıl Namaz Kılar? Seferi Namaz Niyeti Nasıl Olur? Seferi Olan Nasıl Namaz Kılar? Seferi Namazı Nasıl Kılınır? Hanefi Mezhebine Göre Seferilik Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? El-İhtiyar

142 – Dört rekâtlı her namaz yolcuya iki rekât olarak  farzdır.

143 – Bir kimse deve yürüyüşü ile ve yaya üç gün üç gecelik = (Orta­lama 90 km’lik – Mütercim) bir yolu kastederek şehrin evlerinden ayrı­lınca yolcu olur.

144 – Dağlık bölgelerde kendisine uygun bir yürüyüşe, denizde de mutedil bir havada ki (yelkenli) yürüyüşüne itibar edilir.

145 – Bir yolcu, oturduğu şehre gelinceye kadar yolcu olduğu gibi; gittiği şehir veya köyde 15 gün (F) kalmaya niyeti olmadıkça yolcu olur. Bundan dolayı 15 günden az kalmaya niyet edip orada kalması uzayıp 15 günü aşsa da o kimsenin yolculuğu devam eder.

146 – Asker, köle ve aile gibi başkasına uymaya, itaate mecbur olanlar, komutan ve efendilerinin yolcu olması ile yolcu olurlar. Aynı şe­kilde mukim olması ile de mukim olurlar.

147 – Yolcu gittiği yerde niyetle yolculuktan çıkıp mukim olabilir. Fakat asker, düşman yurduna girer veya bir yeri kuşatırsa orada niyeti ile seferi olmaktan çıkamaz.

148 – Göçebelerin bir arazide ikamete niyetleri sahihtir.

149 – Bir kimse iki ayrı yerde ikamete niyet ederse bu sahih olmaz. Ancak hangisinde geceleyecekse oradaki ikameti sahih olur.

150 – Bir namaz, vaktinin sonuna doğru yolculuğa çıkan, o namazı yolculuğa göre iki rekât kılar. Yine bir vaktin sonuna doğru yolculuğu sona eren o namazını tam olarak kılar. Farzdaki bu değişiklikte son vak­te itibar edilir.

151 – Misafir, vaktin haricindeki bir namazda mukime uymaz. (Yani her ikisinin de namazları kazaya kaldığında yolcu olan olmayana uyamaz) Eğer misafir vakit içinde misafir olmayana uyarsa namazım tam olarak kılar.

152 – Misafir olan mukim olana, imamlık yapınca, iki rekâtta selâm verir ve mukim olan namazını dörde tamamlar

153 – Asilerle, asi olmayanlar ruhsatlarda eşittirler.

Kaynak: El-İhtiyar Kitabı / 1.Bölüm / Yolcu Namazı Bahsi

Seferilik Hakkında Daha Geniş Bilgi İçin Tıklayın

Kategori  : Fıkıh ve İlmihal
Kaynak   : El-İhtiyar

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 195 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Dini Linkler says:

    Faydalı bilgiler için teşekkürler. iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir