Sehiv Secdesini Gerektiren Durumlar

Sehiv Secdesini Gerektiren Durumlar

Fıkıh ve İlmihal – Sehiv Secdesini Gerektiren Durumlar Nelerdir? Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır? Sehiv Secdesi Yapılmazsa Ne olur? Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesi Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? El-İhtiyarFıkıh ve İlmihal – Sehiv Secdesini Gerektiren Durumlar Nelerdir? Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır? Sehiv Secdesi Yapılmazsa Ne olur? Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesi Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? El-İhtiyar

118 –Namazda yanlışlık eseri olarak vacibi terk etmekten dolayı namazın sonunda selâm verildikten sonra iki secde daha yapılır, yeniden oturulup “tahiyyât” ve “salavat’lar okunup selâm verilir.

119 –Namazın rükünlerinden (rükû, secde, kıyam ve oturmak gibi) birini fazla yapan kimseye yahut sessiz okuması gereken yerde sesli okuyan veya bunun aksini yapan imama sehiv secdesi yapmak vacip olur.

120 –Namazın (tekbir ve teşbihleri gibi sünnet olan) bir zikrini terk etmekle sehiv secdesi gerekmez.

121 – -Kıraati, birinci ve ikinci oturuştaki tahiyyâtları, vitir namazındaki kunutu ve bayram namazlarındaki tekbirleri terk etmek sehiv secdesini yapmayı lüzumlu kılar.

122 –Rukû’da veya oturuşlarda Kur’an okuyan sehiv secdesi yapar. Fakat kıyamda veya rukû’da tahiyyâtı okuyan sehiv secdesi yapmaz.

123 – İki veya daha çok hata yapanlar hepsi için bir sehiv secdesi yaparlar.

124 – İmam yanılırsa sehiv secdesi yapar ve cemaatte ona uyar. İmam secde etmeyince ona uyan cemaatte secde etmez. İmama uyan yanılırsa ne imam ve ne de kendisi sehiv secdesi yapar.

125 – Cemaate sonradan katılan imamla birlikte sehiv secdesi yapar ve sonra kalkıp kılamadığı rekâtları kılar.

126 –Birinci oturuşu terk ettiğini kalkarken hatırlayan, eğer tam kalkmamış ve oturuşa daha yakın ise hemen oturur, tahiyyat’ı okur Fakat hemen hemen doğrulmuş ise bir daha geri dönmez ve sonunda sehiv secdesi yapar.

127 –Son oturuşta yanılıp kıyama kalkan, kalktığı rekâtın secdesine gitmedikçe geriye döner. Secdesine gitmişse ona altıncı bir rekât da­ha katar ve böylece bu namaz nafileye çevrilmiş olur.

128 –İkinci oturuşta “tahiyyât” okuyacak miktar oturur ve sonra beşinci rekâta kalkarsa geri döner, selâm verir. Beşinci rekâtın secdesini yaparsa farzı tamamlanmış olur ve altıncı bir rekat daha ilâve eder ve sonunda sehiv secdesi yapar. Son iki rekât fazlalık, nafile olur.

129 –Kaç rekât kıldığında şüpheye düşen kimseye böyle bir şüphe ilk geliyorsa namazı yeniden kılar. Fakat bu iş onun başına çok kereler gelmişse kanaatine göre hareket eder. Hiçbir şeye karar veremezse en azma göre namazını tamamlar. El-İhtiyar / Bölüm-1 / Sehiv Secdesi

Sehiv Secdesi Hakkında Daha Geniş Bilgi İçin Tıklayın

Kategori  : Fıkıh ve İlmihal
Kaynak   : El-İhtiyar

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 172 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir