Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Boy Abdesti Nasıl Alınır? Gusül Abdestinin Alınışı Kısaca Anlatım. Gusül Abdesti, Boy Abdesti, Nasıl Alınır, Cünüplük, ÖzetGusül Abdesti Nasıl Alınır? Boy Abdesti Nasıl Alınır? Gusül Abdestinin Alınışı Kısaca Anlatım. Gusül Abdesti, Boy Abdesti, Nasıl Alınır, Cünüplük, Özet

Gasl, yıkamak anlamına gelir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma işleminin yapılması anlamını taşır. Din teriminde gusül: Bütün bedenin hiç kuru yer kalmayacak şekilde temiz suyla yıkanması, Gusül abdesti (boy abdesti) alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal ise cünüplük olarak adlandırılır. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesi de cünüplük kapsamındadır. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından veye cinsel ilişkiden meydana gelir. Buna “cenabet olmak” ta denir.

Cenabetlik veya diğer tabirle cünüplükten kurtulmak için alınan abdeste gusül abdesti (boy abdesti) denir.

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

* Kadınlar ve erkekler aynı şekilde gusül abdesti (boy abdesti) alır. Kadın, kız için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.

Namaz Abdesti Nasıl Alınır?

Büyük İslam İlmihali

Taharet Bölümü

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 253 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir