Adak Orucu Nedir Nasıl Tutulur?

Adak Orucu Nedir Nasıl Tutulur?

Fıkıh ve İlmihal > Adak Orucu (Nezir Orucu) Nedir? > Adak Orucu Nasıl Tutulur? > Adak Orucu Ne Zaman Tutulur? > Hanefi Mezhebine Göre Adak Orucu Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? Büyük İslam İlmihali – Ömer Nasuhi BilmenFıkıh ve İlmihal > Adak Orucu (Nezir Orucu) Nedir? >  Adak Orucu Nasıl Tutulur? >  Adak Orucu Ne Zaman Tutulur? > Hanefi Mezhebine Göre Adak Orucu Hakkında Fıkhi Hükümler Nelerdir? Büyük İslam İlmihali – Ömer Nasuhi Bilmen

 

Adak Orucu (Nezir Orucu) Nedir? –  Adak Orucu Nasıl ve Ne Zaman Tutulur?

Adak, kişinin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına Allah’a söz vererek o ibadeti kendisine borç kılması demektir.
Her hangi bir şart ve zamana bağlanmayan mutlak adaklar, adama anından itibaren ilk fırsatta yerine getirilmelidir.
Bir şarta bağlı olan adakların ise, şartın gerçekleşmesi halinde yerine getirilmesi gerekir.
Şart gerçekleşmeden adağın yerine getirilmesi geçersiz olup, şart gerçekleşince iade edilmesi gerekir.
Belli bir zamana bağlı olan adak orucu o zamanda tutulmalıdır. Böyle bir oruca niyette tutulacak orucun adak olduğunu açıkça belirleme şartı yoktur.
Belli bir zamana bağlı olmayan adak orucu ne zaman tutulur? – Ramazan ayı ile oruç tutmanın yasak olduğu günlerin dışında herhangi bir günde tutulabilir. Fakat bu orucun adak niyetiyle tutulması gerekir.
Adak orucu nasıl tutulur? – Bu itibarla, adak orucu nasıl adanmışsa o şekilde tutulur. Yani, peşpeşe tutulması adanmışsa ara vermeden tutulur, böyle bir kayıt yoksa ara verilerek de tutulabilir. Ancak oruç tutulması caiz olmayan günlerde tutulmaz (İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, III, 735-742).

Kategori  : Fıkıh ve İlmihal
Tag             : Adak Orucu

Ziyaretçiler Bu Sayfalarıda Gördü :

 

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 991 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir