Üvey Kardeşler Evlenebilir mi?

Üvey Kardeşler Evlenebilir mi?

Diyanet Fetvaları Üvey Kardeşler Evlenebilir mi? Üvey Kardeşlerin Evlenmesi Caiz mi? Arada Kan Bağı veya Süt Bağı Bulunmayan Üvey Kardeşlerin Evlenmesi Caiz mi? Üvey Kardeşlerin Birbiriyle Evlenmesinde Dinen Bir Sakınca Var mı?Diyanet Fetvaları Üvey Kardeşler Evlenebilir mi? Üvey Kardeşlerin Evlenmesi Caiz mi? Arada Kan Bağı veya Süt Bağı Bulunmayan Üvey Kardeşlerin Evlenmesi Caiz mi? Üvey Kardeşlerin Birbiriyle Evlenmesinde Dinen Bir Sakınca Var mı?

Eşi ölmüş veya uzun süre önce boşanmış bir adamın bir oğlu var, yine eşi ölmüş veya uzun süre önce boşanmış bir kadınla evlendi ve bu kadınında bir kızı var. Bu üvey kardeşlerin birbiriyle evlenmesi caiz mi? Üvey kardeşlerin evlenmelerinde dinen bir sakınca var mı?

“Üvey kardeşler birbiriyle evlenebilir mi?” sorusunu ele almak için öncelikle ‘öz’ ve ‘üvey’ kavramını ele almak ve açıklamak gerekir. Üvey; yani öz olmayan, aralarında herhangi bir akrabalık bağı olmayan, sadece kanun önünde var olan demektir. Mesela üvey evlat, üvey anne, üvey baba, üvey kardeş gibi… Yukarıda soruda sorulduğu üzere evli olan iki kişinin önceki eşlerinden olan çocuklar, kız veya erkek olsun, birbirleri ile ‘üvey kardeş’tirler öz kardeş hükmünde değillerdir.

Geçerli bir nikahtan yani İslam’a göre geçerli bir evlilikten bahsedebilmek için, karı-koca arasında evlilik engeli oluşturabilecek sebeplerin / şartların olmaması gerekir. 

Öncelikle aralarında kan bağı veya süt hısımlığı veyahut sıhrî hısımlık denen evlilikten doğan yakınlık gibi devamlı olan bir bağın olmaması…
Ya da başkasıyla evli olma, din farkı, üç kere boşanma gibi geçici bir evlenme engelinin bulunmaması durumunda her iki taraf, sürekli olarak veya bu engeller ortadan kalkıncaya kadar birbirleriyle evlenemezler.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerimde (Nisa Suresi/23.Ayet) evlenilmesi yasak olanları bizlere şöyle açıklamıştır.

(Diyanet Meali – Nisa.23) Size şunlarla evlenmek haram kılındı:

1- Analarınız
2- kızlarınız
3- kız kardeşleriniz
4- halalarınız
5- teyzeleriniz
6- erkek kardeş kızları
7- kız kardeş kızları
8- sizi emziren sütanneleriniz
9- süt kız kardeşleriniz
10- karılarınızın anneleri
11- kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur-
12- öz oğullarınızın karıları
13- iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.


Örnek olarak, sütannenin kendi oğulları ve kızları emzirdiği çocuğun süt kardeşleri olurlar, böylece sürekli bir bağ oluştuğu için bunlarla evlenmeleri de caiz değildir. Eğer bu tip kalıcı bir bağ yoksa, üvey kardeşler birbirleriyle evlenebilir. Çünkü aralarında evlenmelerine mâni olacak herhangi bir hısımlık/akrabalık kan bağı veya süt bağı yoktur. 

Ancak karı-koca evlenip zifaf (cima/birleşme) da gerçekleşmişse, eşlerinin başkasından olma çocukları kendilerine (üvey anne-babaya) ebediyen haramdır, onlarla evlenemezler. Çünkü aralarında artık sıhrî hısımlık dediğimiz devamlı olan bir akrabalık bağı olmuştur. sonradan yapılan bu evlilik, boşanma veya ölüm gibi bir nedenle bitse bile, sıhrî hısımlık dediğimiz bağ ortadan kalkmadığı ve devam edici olduğu için için mutlak bir evlenme engeli oluşturur ve ebediyen üvey çocuklarıyla evlenemezler.

Dilerseniz benzer bir konu olan – Dünürlerin birbiriyle evlenmesi caiz mi? – konusunu da inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Diyanet Fetvaları

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 350 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir