İki Dünürün Birbiriyle Evlenmesi Caiz mi?

İki Dünürün Birbiriyle Evlenmesi Caiz mi?

Diyanet Fetvaları Dünürler Evlenebilir mi? İki Dünürün Birbiriyle Evlenmesi Caiz mi? Çocukları Birbiriyle Evli Olan Erkek ve Kadının Evlenmesi Caiz mi? Böyle Bir Evlilikte Dinen Bir Sakınca Var mı?Diyanet Fetvaları Dünürler Evlenebilir mi? İki Dünürün Birbiriyle Evlenmesi Caiz mi? Çocukları Birbiriyle Evli Olan Erkek ve Kadının Evlenmesi Caiz mi? Böyle Bir Evlilikte Dinen Bir Sakınca Var mı?

Kocası ölmüş veya çok önceden boşanmış olan dul bir kadın ile bir kızı var. bu kadın ile babam evlense, bende kızı ile evlensen caiz olur mu? Dinen bir sakıncası var mı?

Daha önce bahsetmiş olduğumuz “üvey kardeşlerin birbiriyle evlenmesi caiz mi?” konusunda da değindiğimiz üzere Geçerli bir nikahtan yani İslam’a göre geçerli bir evlilikten bahsedebilmek için, karı-koca arasında evlilik engeli oluşturabilecek sebeplerin / şartların olmaması gerekir.

Öncelikle aralarında kan bağı veya süt hısımlığı veyahut sıhrî hısımlık denen evlilikten doğan yakınlık gibi devamlı olan bir bağın olmaması…
Ya da başkasıyla evli olma, din farkı, üç kere boşanma gibi geçici bir evlenme engelinin bulunmaması durumunda her iki taraf, sürekli olarak veya bu engeller ortadan kalkıncaya kadar birbirleriyle evlenemezler.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerimde (Nisa Suresi/23.Ayet) evlenilmesi yasak olanları bizlere şöyle açıklamıştır.

(Diyanet Meali – Nisa.23) Size şunlarla evlenmek haram kılındı:

1- Analarınız
2- kızlarınız
3- kız kardeşleriniz
4- halalarınız
5- teyzeleriniz
6- erkek kardeş kızları
7- kız kardeş kızları
8- sizi emziren sütanneleriniz
9- süt kız kardeşleriniz
10- karılarınızın anneleri
11- kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur-
12- öz oğullarınızın karıları
13- iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yukarıdaki açıklamalarda da anlaşılacağı üzere böyle bir evlilikte dinen bir sakınca bulunmamaktadır, caizdir.

Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz üzere, üç çeşit devamlı evlenme engeli vardır:
1. Kan hısımlığı,
2. Sıhrî hısımlık,

3. Süt hısımlığı.

Bir Müslüman bu üç sınıftan hiç biri ile evlenemez. Bunların dışında kalan üvey kardeşiyle evlenmesinde ise dinen bir sakınca yoktur.

Mesela Ahmet adlı bir gencin babası, eşi öldükten veyahut boşandıktan sonra başka bir kadınla evlense ve o evlendiği kadının da başka bir erkekten Ayşe isminde bir kızı olsa, Ahmet o kadının kızı Ayşe ile evlenebilir, dinen bunda bir engel yoktur. Haramlık söz konusu olmaz.

Zira; Bu tür bir evliliğe engel olabilecek kardeşlik üç şekilde meydana gelir;
a) Ana bir kardeşlik,

b) Baba bir kardeşlik,
c) Ana-baba bir kardeşlik.

Ahmet’le Ayşe öz kardeş değil, üvey kardeştirler. Yani ne anneleri bir, ne babaları bir ve nede anne-baba bir kardeştirler. Dolayısıyla üvey kardeş oldukları için ve üvey kardeşlik de evlenmelerine engel olmadığı için evlenebilirler. Yani soruda bahsettiğiniz üzere dünürlerin birbiriyle evlenmeleri ve üvey çocuklarında birbiriyle evlenmeleri caizdir, dinen bir sakıncası bulunmamaktadır.

Dilerseniz benzer bir konu olan – Üvey kardeşlerin birbiriyle evlenmesi caiz mi? – konusunu da inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Diyanet Fetvaları

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 792 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir