Hanif ve Haniflik Ne Demektir?

Hanif ve Haniflik Ne Demektir?

Haniflik Ne Demektir? Kimlere Hanif Denir? Hanif Teriminin Anlamı Nedir? Hanif Olarak Bilinen Sahabeler Kimlerdi? Hanif veya Haniflik Hakkında Bilgi Verir misiniz?Haniflik Ne Demektir? Kimlere Hanif Denir? Hanif Teriminin Anlamı Nedir? Hanif Olarak Bilinen Sahabeler Kimlerdi? Hanif veya Haniflik Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Özellikle Peygamber efendimizin hayatını anlatan eserleri okuduğumuzda sıkça karşılaştığımız terimlerden biri de Hanif veya Hanifliktir. Konusu Kuzey Arabistan’da geçen bir kıssada, Bekr kabilesine mensup bir hıristiyan olan Bistâm b. Kays’ın ölmek üzere iken kardeşine, “Eğer kavminin yanına geri dönersen hanîf olurum” diye bağırdığı kaydedilir (Müberred, I, 298). Müberred, bu hadise cereyan ettiğinde Hz. Muhammed’in tebliğ faaliyetine başladığını, dolayısıyla kıssadaki hanîf kelimesinin müslüman anlamına geldiğini belirtir.(TDV İslam Ansiklopedisi)

İslami literatürde Hanif ve Haniflik Ne Demektir?
İslami literatürdeHanif ve Haniflik, cahiliye döneminde Hz. İbrahim’in getirdiği din, hanifler de bu dine bağlı insanlar demektir. Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Peygamberliğinden önceki dönemde Mekke’de yaşayan Kuss bin Sâide, Varaka bin Nevfel, Abdullah bin Cahş ve Osman bin Huveyris gibi bazı insanlar o zamanki toplumda yaygın olan puta tapıcılıktan uzak duruşları ve tek ilah inancına bağlılıkları ile tanınırlardı.

Hz. Hatice’nin akrabası olması bakımından Peygamberimiz (s.a.s.)’e yakınlığı olan ve onunla görüşüp konuşmaları bize kadar ulaşan Varaka bin Nevfel örneğinde olduğu gibi bu kişilerden bazıları Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi dinlerden de haberdardılar. İslami kaynaklar bunları Hanif terimiyle isimlendirmiştir.

Çünkü bunlar Hz. İbrahim’den kendilerine intikal eden tektanrıcılık esaslarına inanmaya devam eden şahsiyetlerdi. Kur’an-ı Kerim de Hz. İbrahim’in Hanif olduğunu açıkça beyan etmişti:

“İbrahim ne Yahudi idi ne de Hıristiyan. Fakat o, hanif (Allah’ı bir tanıyan, hakka yönelen) bir Müslümandı. Allah’a ortak koşanlardan da değildi.” (Âl-i İmrân 3/67) (Diyanet Fetvaları)

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 769 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir