Farz Namazları Kılmayan Kimse Dinden Çıkar mı?

Farz Namazları Kılmayan Kimse Dinden Çıkar mı?

Farz Namazları Kılmayan Kimse Dinden Çıkar mı? Mazeretli Veya Mazeretsiz Kasten Namazı Terk Edenler Dinden Çıkmış Sayılırmı? Namazı Terk Eden Kişi Küfre Düşer Ne Demektir? İslam Dininde Namaz Kılmayanlar Kafirmidir? Namazın Terki Hakkında Hadisler Nelerdir?Farz Namazları Kılmayan Kimse Dinden Çıkar mı?  Mazeretli Veya Mazeretsiz Kasten Namazı Terk Edenler Dinden Çıkmış Sayılırmı? Namazı Terk Eden Kişi Küfre Düşer Ne Demektir? İslam Dininde Namaz Kılmayanlar Kafirmidir? Namazın Terki Hakkında Hadisler Nelerdir?

İslam dininde namaz, dinin direği olarak kabul edilmiş (Tirmizi, İman, 8; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 231, 237) ve kelime-i şehadetten sonra anılmıştır (Buhari, İman, 2; Müslim, İman, 4, H. No: 109). Namazdaki secde de kulun Allah’a en yakın olduğu hal olarak nitelendirmiştir (Müslim, Salat 215; Nesai, Mevakit, 35).

Namaza gereken önemi vermeyen ve Namazı terk edenler, münafık (Nisa, 4/142; Tevbe 9/54) olarak nitelenmiş, namazla alay edenlerle dostluk yapılmaması önerilmiş (Maide, 5/54-58); namazı zayi edenlerin Cehennemde gayya kuyusuna atılacakları bildirilmiş(Meryem 19/59); . Cehennemliklerin ağzından orada bulunma nedenleri olarak da “Biz namaz kılanlardan değildik” açıklamasına yer verilmiştir. (Müddessir, 74/43).

Hz. Peygamber (s.a.s.) de, namazın terki hakkında şöyle buyurmaktadır: “Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terk etmek vardır” (Müslim, İman, 37, H. No: 256; Ebu Davud, Sünnet, 15), “Bizimle onlar (münafıklar) arasındaki ayırıcı temel unsur namazdır.

Namazı terk eden kimse küfre düşer (Tirmizi, İman, 9; Nesai, Salat 8).   Bütün bu bilgilere ve İslam dininin genel ilkelerine bir bütünlük içerisinde bakıldığında; namazın farz olduğuna ve İslam’ın bir gereği olduğuna inanmayanlar, namaz kılmayı kendisi için bir zillet kabul edip kibrinden dolayı namaz kılmayanlar, namaza düşman olanlar ve namazla alay edenler, İslam’dan çıkmış olurlar.

Bu sayılan şekillerde olmayıp, farz olduğunu kabul ettiği halde tembelliği ve ihmalkarlığı sebebiyle bir namazı terk eden kişi dinden çıkmaz fakat büyük bir günah işlemiş olur (Mevsili, İhtiyar, İstanbul, I, 37). Mazeretli veya mazeretsiz olarak namazı terk eden kişi, namazlarını kaza etmelidir. Mazeretsiz terk edenlerin ayrıca tövbe ve istiğfar etmeleri gerekir.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 392 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir