Doğumda Ölen Kadın Şehit Olur mu?

Doğumda Ölen Kadın Şehit Olur mu?

Doğumda Ölen Kadın Şehit Olur mu? İslama Göre Kimler Şehid Sayılır? Müslüman Bir Kadın Doğum Yaparken Vefat Ederse Şehit Olurmu? Dinimize Göre Kimler Şehid Hükmündedir? Dinimiz İslam, İslam Dini, FetvalarDoğumda Ölen Kadın Şehit Olur mu? İslama Göre Kimler Şehid Sayılır? Müslüman Bir Kadın Doğum Yaparken Vefat Ederse Şehit Olurmu? Dinimize Göre Kimler Şehid Hükmündedir? Dinimiz İslam, İslam Dini, Fetvalar

Cevap: Doğum esnasında vefat eden Müslüman bir kadın Evet, şehit sayılır. Bu durumdaki kadının, farz olan borçları ve de kullar üzerindeki hakları haricinde tüm günahları bağışlanır.

Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v. ) bu konuda şöyle buyurmuşlardır:

– Kadın hamileliğinde, doğum yapıncaya ve çocuğu emzikten keseceği güne kadar, Doğumda günahlar affolur Allah yolunda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Bu zaman ölürse şehid ecri vardır.
– Hamileyken, doğum yaparken veya lohusayken ölen kadın şehiddir. (Ebu Davud, Taberani)

  İslam’da Kimler Şehittir?

Efendimiz (s.a.v.) hadisinde aşağıda sayılanların şehid olduklarını buyurmuşlardır:  Allah yolunda cihad ederek öldürülen kimse şehiddir.

  • Veba hastalığına yakalanıp ölen kimse şehiddir.
  • Su içinde denizde boğularak ölen kimse şehiddir.
  • Akciğer hastalıklarından ötürü ölen kimse şehiddir.
  • Enkaz altında kalarak ölen kimse şehiddir.
  • Hamile olduğu halde ölen bir kadın şehiddir.
  • Doğum yaparken ölen kadın şehiddir.

“Ahkamu’l-Cenaiz”

Bir Kadın, hamile olduğunda, gündüzleri oruçlu, geceleri ayakta ve Mevla’dan korkan bir mücahit sevabı kazanır. Kadını ağrı sancı tuttuğunda kadına verilecek sevabın fazlalığını hiç kimse bilmez. Çocuğun anneyi her emişinde bir can diriltmiş gibi sevap kazanır.

Bebek büyüyüp annesinin sütünden kesilme zamanı gelince, vazifeli melek annenin iki omzuna vurup şöyle der  :”Hiç günahın kalmadı, pak oldun. Haydi, hayata günahsız olarak yeniden başla“.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 355 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir