Deniz Suyu İle Abdest veya Gusül Alınırmı?

Deniz Suyu İle Abdest veya Gusül Alınırmı?

Deniz Suyu İle Abdest Alınabilirmi? Deniz Suyu İle Gusül Alınabilirmi? Tuzlu Su İle Abdest veya Gusül Alınabilirmi? Deniz Suyu İle Abdest Alınırmı? Deniz Suyu İle Abdest Olurmu? Deniz Suyu İle Gusül Alınırmı? Deniz Suyu İle Gusül Olurmu? Deniz Suyu İle Abdest veya Gusül Almak Caizmidir?Deniz Suyu İle Abdest Alınabilirmi? Deniz Suyu İle Gusül Alınabilirmi? Tuzlu Su İle Abdest veya Gusül Alınabilirmi? Deniz Suyu İle Abdest Alınırmı? Deniz Suyu İle Abdest Olurmu? Deniz Suyu İle Gusül Alınırmı? Deniz Suyu İle GusülOlurmu? Deniz Suyu İle Abdest veya Gusül Almak Caizmidir?

Deniz suyu temizdir. İçilebilir de. Fakat tuzlu olduğu için içilmiyor diye, “abdest alınmaz, gusledilmez” şeklinde bir kaide yoktur. Necis olduğu için içilmeyen bir su ile abdest alınmaz. Fakat koli basili bulunduğu için içilmeyen bir su ile abdest alınır. Bir kazanın içine bir kaşık tuz konsa, o su ile abdest alınabilir. 

Eriyemeyecek kadar çok tuz konursa, o zaman böyle bir tuz eriyiği ile abdest alınmaz.

» İbnu’l-Firâsî anlatıyor: “Ben ava çıkmıştım. Yanımda içine su koyduğum bir kırbam vardı. Deniz suyu ile abdest aldım. Durumu Aleyhissalâtu vesselâm’ a sordum. Bana: “Denizin suyu temizdir, meytesi (ölüsü) de helaldir!” cevabını verdi.” [1]

» Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın kızı Rukiye (radıyALLAHu anhâ)’nin cariyesi Ümmü Ayyaş (radıyALLAHu anhâ) demiştir ki: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) oturuyor olduğu halde  ben kendim ayakta olduğum halde (gerekli hizmetleri yaparak) ona abdest aldırırdım.” [2]

» Bir adam, Resûlullah (A.s) ‘a gelerek: Yâ Resûlallah! Biz denize binerek beraberimizde (tatlı) az su taşırız. Eğer onunla abdest alırsak susamış (susuz) kalırız. Bu sebeple deniz suyu ile abdest alabilir iniyiz? diye sordu.
Buna cevaben Resûlullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem, Deniz suyu tahür temizleyici dir helaldir.
——————————————————————————–

[1] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 16/577.
[2] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 16/577.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 21.582 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir