Cübbeli Ahmet Hoca Uyardı “Haramdır”

Cübbeli Ahmet Hoca Uyardı “Haramdır”

Cübbeli Ahmet Hoca zarla oynanan bazı Oyunlar Konusunda Çok net Uyarılarda Bulunarak “Üç Mezhebe Göre Haramdır” Dedi. Peki Bu Oyunların Her Türlüsü Haram mı? Satranç Oynamak Haram mı? Tavla Oynamak Haram mı?Cübbeli Ahmet Hoca zarla oynanan bazı Oyunlar Konusunda Çok net Uyarılarda Bulunarak “Üç Mezhebe Göre Haramdır” Dedi. Peki Bu Oyunların Her Türlüsü Haram mı? Satranç Oynamak Haram mı? Tavla Oynamak Haram mı?

Satranç, tavla gibi oyunlar para karşılığında oynanıyorsa kumara girer, kesinlikle haramdır. Ancak bu oyunlar kumar olmasa dahi üç mezhebe göre yine haramdır. Bu hususta birçok hadis-i şerif bulunuyor.

Satranç, tavla, bilgisayar oyunları kumar ise yani oyunun sonucunda para kazanılıyorsa bu kesinlikle haramdır. Satranç kumar değilse zekâ geliştirme gibi amaçlar için kullanılıyorsa da üç mezhepte haramdır. Üç mezhebin kuvvetli delilleri var. Hadis-i şerifte “Tavla oynayan sanki elini domuzun kanına bulaştırmış gibidir. Allah’ın Resul’üne isyan etmiş olur” buyruluyor. Bu tavla için söyleniyor. Satranç meselesine gelince Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Fal okları, satranç, tavla ve benzeri eğlence aletleriyle oynayanlara rastlarsanız onlara selâm vermeyin, size selâm verirlerse de selâmlarını almayın. Çünkü onlar toplanıp bu oyunların başına üşüştüklerinde, şeytan ordularıyla onlara gelir, tâki onlar oyuna devam edip dağılırken bir leşin başına üşüşüp de ondan yiyen, karınları doyduktan sonra dağılan köpekler gibi ayrılırlar.” (Deylemî, el Firdevs, No:1045,1/269, Ibni Hacer-i Heytemî, Ez Zevacir,2/401,445)buyuruyor.

HZ. OSMAN BEYAN ETTİ

Bir başka hadis-i şerifte “Allah’ın günde 360 kere baktığı bir levhası var. Kullarına onunla rahmet eder. Satranç oynayanların onda nasibi yoktur” buyruluyor. Bu hususta birçok hadis-i şerifler var. Rasullullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Satranç oynayan mel’undur, o oyunu seyreden de hınzır eti yiyen gibidir” buyurmuştur.” (Ali el Müttakî, Kenzu’l Ummal, No:40636,15/215, Deylemî, Müsned-i Firdevs, No:6391,4/126, Münavî, Feyzü’l-Kadir, No:8209,6/7)

Hazreti Osman Efendimiz minberden bunları beyan etmiştir. Evlerinde bu aletlerden olanların yakmasını veya kırıp atmasını istemiştir. Hazreti Ali Efendimiz satranç oynayan bir topluluğun yanından geçerken “Niye bu heykellerin başına üşüşmüşsünüz, insan ateş korunu eline alsa ve sönünceye kadar elini yaksa da bunların tutmasa daha iyidir. Siz bunlar için yaratılmadınız” diyor. Yani bu işler sizi namazdan, zikirden meşgul eder. Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91) buyuruyor.

ŞAFİ MEZHEBİNDE MEKRUH

Satrancı 3 mezhep haram etmiştir. 3 mezhebin delillerinin bir kısmını yazdık. Bu delillere dayanarak kumar olmasa da 3 mezhepte yasaktır, haramdır. Ancak Şafi mezhebinde mekruh görülmüştür. Şafi mezhebinde mekruh dendiğine göre orda da bir ayrım yapalım. İmam Şafi kumar ise haram demiştir. Oyundan dolayı farz namaz kaçırılıyorsa haramdır demiştir. Yalana, yanlışa alet ediyorsa, işin içinde haram şeyler varsa yine haramdır demiştir. Ama böyle haramlar içermiyorsa mehruktur demiştir.

MEZHEPLER ARASI TAKLİT

Peki, satranç için başka mezhep taklit edilebilir mi? Eğer ki zekâ açma amacıyla ders gibi bir durum varsa veyahut askeriye de görev ve vazife icabı gibi zaruretler olursa Şafi mezhebinin bu hususta taklit edilmesi zarurete mebni olabilir.

Çünkü eski ordu komutanlarından bu oyunun harp teknikleri verdiği ve zekâ açtığı rivayet ediliyor.

Mezhepler arası alışveriş vardır. Birbirini taklit etmek caizdir ama keyfi de olmamalıdır. Yani bir zaruret ve sıkıntıda olmalıdır. Nasıl ki tavaf sırasında Şafiler, Hanefi’yi taklit ediyor izdiham sırasında kadına dokunduğunda abdesti bozulmasın diye, böyle bir zaruret durumunda yapılabilir. Ama dediğimiz gibi kumar olmayacak, farzı kaçırma durumu olmayacak.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 949 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir