Abdest Alırken Niyet Etmek Farz mı?

Abdest Alırken Niyet Etmek Farz mı?

Abdest Alırken Niyet Etmek Farz mı? veya Sünnet mi? Abdeste Niyet Etmenin Hükmü Nedir? Abdest Alırken Niyet Etmek Gerekir mi? Abdest Hakkında Bilinmesi Gereken Dini Bilgiler.Abdest Alırken Niyet Etmek Farz mı? Abdest Alırken Niyet Etmek Sünnet mi? Abdeste Niyet Etmenin Hükmü Nedir? Abdest Alırken Niyet Etmek Gerekir mi? Abdest hakkında Bilinmesi Gereken Dini Bilgiler.

Abdest alırken niyet etmek, Hanefi mezhebine göre sünnet, diğer üç mezhebe (Şafii, Maliki ve Hanbeli) göre farzdır.

Hanefi mezhebine tabii olanlar, abdest ayeti olarak bilinen (Maide 5/6) ayette emredilen fiiller arasında niyetin bulunmayışını delil olarak gösterirler. Çünkü bu ayette; yüzü yıkamak, kolları dirseklerle birlikte yıkamak, başı mesh etmek ve ayakları topuklarla birlikte yıkamak emredilmektedir. Zira abdestte; kirlerden temizlenme nitelikleri ağır basmaktadır. Dolayısıyla hikmeti bilinen bir ibadet olarak abdestte niyet etmek şart değildir. Ayrıca, namazın şartlarından olan ‘necasetten taharet’ ve ‘setr-i avret’te niyetin zorunlu olmayışı, abdestte de niyetin farz olmadığını gösterir (Kasani, Bedaiu’s-sanai’, I, 106-107; Merğinani, el-Hidaye, I, 13).

Abdest alırken niyet etmenin farz olduğunu söyleyenler (Şafii, Maliki ve Hanbeli) ise; Cenab-ı Hakk’ın: “Onlar dini yalnız Allah’a has kılarak, ona kulluk etmekle emrolunmuşlardır.” (Beyyine, 93/5) ayeti ile Hz. Peygamber (s.a.s.)’in: “Bütün ameller niyetlere bağlıdır…” (Buhari, Bed’u’l-vahy, 1; Müslim, İmare, 155) hadisinden hareketle her ibadette olduğu gibi abdestte de niyet etmenin farz olduğunu söylemişlerdir (Şirbini, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 47).

Abdest Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Şafii Mezhebine Göre Abdest Nasıl Alınır?

Şafii Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 172 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir