14-15.Ders – Elif-Ba Uzatma İşaretleri ve Okunuşu

14-15.Ders – Elif-Ba Uzatma İşaretleri ve Okunuşu

Elif-Ba Uzatma İşaretleri ve Okunuşu. Kur’an’da Uzatma İşaretleri Nedir? Kur’an’da Uzatma İşaretleri. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri. Elif-Ba Kur’an Öğreniyorum. Kur’an Öğretmeni. Resimli Elif-Ba.Elif-Ba Uzatma İşaretleri ve Okunuşu. Kur’an’da Uzatma İşaretleri Nedir? Kur’an’da Uzatma İşaretleri. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri. Elif-Ba Kur’an Öğreniyorum. Kur’an Öğretmeni. Resimli Elif-Ba.

Bazı kelimelerin sonunda bulunan ve harekesiz yazılan ELİF harfleri, sadece yazıda bulunur, fakat okunmazlar. Bunlar cem’i (çoğul) VAV’larından sonra gelirler. Aşağıda örnek tablo verilmiştir.
Çoğul Elifi ve Okunuşu

Uzatma harflerinin dışında harflerin uzatılmasına işaret etmek için kullanılan dik çeker İşaretleri vardır ki bunlar bazen harflerin altında bazen de üstünde gelirler. Bunlar ait oldukları harfi uzattırırlar. Aşağıdaki tablolarda kırmızı olarak gösterilmişlerdir.

Bu dik çeker işaretlerinden başka bir de harfin üzerinde yatay halde bulunan med işareti vardır ki, bunlar dört elif miktarı uzatarak okumaya işaret ederler. Aşağıdaki tablolarda kırmızı olarak gösterilmişlerdir.

Şimdi alttaki tablolarda Uzatma İşaretlerinin okunuşlarını görelim. Ayrıca alıştırmaların en altına Uzatma İşaretleri ve Okunuşu ile ilgili video eklenmiştir.

Uzatma İşaretleri ve Okunuşu

Uzatma İşaretleri ve Okunuşu

Kur’an Okumaya Giriş 15.Ders Uzatma İşaretleri ve Okunuşu Video İzle


*Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 203 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir