10.Ders – Elif-Ba Tenvin ve Okunuşu

10.Ders – Elif-Ba Tenvin ve Okunuşu

Elif-Ba Tenvin ve Okunuşu. Kur’an’da Tenvin Nedir? Kur’an’da Tenvin. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri.Elif-Ba Tenvin ve Okunuşu. Kur’an’da Tenvin Nedir? Kur’an’da Tenvin. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri. Elif-Ba Kur’an Öğreniyorum. Kur’an Öğretmeni. Resimli Elif-Ba.

Tenvin hareke olarak iki üstün , iki esre, iki ötre demektir. Anlam itibariyle de son harfin harekesini cezimli nun ile okumak demektir.

Şimdi alttaki tablolarda harflerin tenvinli okunuşlarını görelim. Ayrıca alıştırmaların en altına video eklenmiştir.

1) İki üstün, üstünde bulunduğu harfi en sesi ile okutur. Kalın okunması gereken harflerin kendileri kalın, tenvinin bitiş halindeki nun ise ince okunur

Not: Harflere iki üstün geldiği zaman harfin sonuna harekesiz bir de elif yazılır. Bu durumda sadece kapalı ta harfinden ve bazen de hemzeden sonra elif yazılmaz.

Tenvin ve Okunuşu
Tenvin ve Okunuşu

2) İki esre, altında bulunduğu harfi in sesi ile okutur. Bu durumda kalın okunması gereken harflerin kalın, tenvinin ise ince okunmasına dikkat edilmelidir.

Tenvin ve Okunuşu
Tenvin ve Okunuşu

3) İki ötre, üstünde bulunduğu kalın harfi un sesi ile; ince harfi de un ile ün arası bir ses ile okutur.

Tenvin ve Okunuşu
Tenvin ve Okunuşu

Kur’an Okumaya Giriş 10.Ders Tenvin ve Okunuşu Video İzle

*Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 1.036 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir