6.Ders – Elif-Ba Kalın ve İnce Harfler

6.Ders – Elif-Ba Kalın ve İnce Harfler

Elif-Ba Kalın ve İnce Harfler. Kur’an’da Kalın Okunan Harfler. Kur’an’da İnce Okunan Harfler. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri. Elif-Ba Kur’an Okumaya Giriş. Kur’an Öğretmeni. Resimli Elif-Ba.Elif-Ba Kalın ve İnce Harfler. Kur’an’da Kalın Okunan Harfler. Kur’an’da İnce Okunan Harfler. Kur’an Okumaya Giriş Elif-Ba Dersleri. Elif-Ba Kur’an Okumaya Giriş. Kur’an Öğretmeni. Resimli Elif-Ba.

Arapçada Harflerin (Kur’an Harflerinin) bazıları kalın, bazıları ince, bazıları ise hem kalın hem de ince okunmaktadır. Aşağıda açıklanan harflerle ilgili video eklenmiştir.

a) Kalın okunan harfler: Bu guruptaki harfler 7 tanedir ki her zaman kalın okunurlar.
Bunlar; Elif-Ba Kalın Harfler

b) İnce Okunan Harfler: Bu bölümde yer alan harfler 20 tanedir. Her zaman ince okunurlar.
Bunlar:
Elif-Ba İnce Harfler

c) Hem ince hem de kalın okunabilen harfler: Bu gruptaki harfler sadece kalın veya sadece ince değil; bulundukları durum veya aldıkları harekeye göre bazen ince bazen de kalın okunurlar. Bunlar ra harfi ile Allah kelimesindeki Lam harfidir. (Bunlar ileride kendi başlıkları altında ayrıntılı olarak açıklanacaktır.)

Not: ince okunması gereken harflerden ha  ve ayn harflerine özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü Kur’an öğrenmeye yönelik yapılan bazı çalışmalarda bu iki harf kalın okunması gereken harfler arasında sayılarak yanlış bilgi verilmektedir. Halbuki bunlar ince okunan harflerdir.

Elif-Ba Kalın ve İnce Okunana Harfler

Kur’an Okumaya Giriş 6.Ders – Kalın ve İnce Okunan Harfler

*Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 13.371 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir