Kötülüklerden Allah’a Sığınma Duası Kötülüklerden Korunma Duası Oku

Kötülüklerden Allah’a Sığınma Duası Kötülüklerden Korunma Duası Oku

Kötülüklerden Allah’a Sığınma Duası. Kötülüklerden Korunma Duası. Kötülüklere Karşı Okunacak Dualar. Kötü Şeylerden Korunmak İçin Yapılacak Dua. Kötülüklerden Korunma DuasıKötülüklerden Allah’a Sığınma Duası. Kötülüklerden Korunma Duası. Kötülüklere Karşı Okunacak Dualar. Kötü Şeylerden Korunmak İçin Yapılacak Dua. Kötülüklerden Korunma Duası. Kötü Şeylerden Allaha Sığınma Duası Oku.

“Allah’a sığınma” (isti’âze); dünyevî ve uhrevî, maddî ve manevî insana zarar veren şeylerden Allah’ın korumasını istemektir. İnsana düşmanı olan şeytan zarar verir, nefsânî arzuları zarar verir, kötü ve şer insanlar zarar verir; hastalıklar, musîbetler ve belâlar zarar verir. İnsan, bunlardan her zaman kendi imkânları ile kurtulamaz, Allah’ın yardımına ihtiyaç duyar.

Yüce Allah, Kur’ân-ı Kerim’de, Peygamberimiz (s.a.s.) hadislerinde nelerden Allah’a sığınmamız gerektiğini bize bildirmekte ve bu konuda yol göstermektedir.

Yüce Allah,

فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ

 “Sen hemen Allah’a sığın. Çünkü O, her şeyi işiten ve görendir

(Mü’min, 40/56) anlamındaki ayet ile kendisine sığınılmasını emretmektedir. Hangi konularda Allah’a sığınılacaktır?

Allah’a sığınılması gereken hususları şöyle özetleyebiliriz:

1. Her hayırlı işe başlarken, o işe şer karışmaması, hayırla neticelenmesi ve şeytanın tuzağından korunmak için Allah’a sığınılmalıdır. Meselâ yüce Allah, Kur’ân okunduğu zaman şeytandan Allah’a sığınılmasını emretmektedir:

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

 “Kur’ân okumak istediğin zaman o kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.” (Nahl, 16/98)

Peygamberimiz (s.a.s.);

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ وَنَفْخِه۪ وَهَمْزِه۪ وَنَفْثِه۪

Okunuşu: “Allâhümme innî e’ûzü bike mineş şeytani’r-racim ve nefhıhi ve hemzihi ve nefsihi.”

Anlamı: Allah’ım! Kovulmuş şeytandan, onun üflemesinden, kışkırtmasından ve kötülük telkininden sana sığınırım.” (İbn Huzeyme, es-Sahîh, Dua, No: 472; Hakim, De’avat, 749) diyerek şeytanın her turlu vesvesesinden ve kötülüğünden Allah’a sığınmıştı.

2. Kuran’da şeytanı vesvesesi ve kötülük telkininden Allah’a sığınması emredilmektedir:

Ve de ki: Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım!” (Mu’minun, 23/97–8)

Ne zaman şeytandan bir kötü düşünce seni dürtüklerse, Allah’a sığın; çünkü O, işitendir, bilendir.” (A’raf, 7/200; Fussilet,41/36)

Bu ayetlerde yüce Allah, hem şeytanın insana kotu şeyleri telkin ettiğini bildirmekte, hem de bu kotu telkinden kurtulabilmek için kendisine sığınılmasını istemektedir.

İnsan ancak Allah’ı yardımı ile şeytanı vesvesesinden ve kötülük telkinlerinden kurtulabilir. Hz. Meryem’in annesi İran, Meryem’i doğrunca, çocuğunu şeytandan koruması için şöyle dua etmiştir:

Onu ve soyunu kovulmuş şeytanın şerrinden sana ısmarlıyorum.” (Al-i İmran, 3/36)

3. Hata yapmaktan Allah’a sığınmalı. Nuh (a.s.), Yüce Allah’tan kendisine iman etmeyen ve boğulmak üzere olan oğlunun kurtulmasını ister, bunun üzerine yüce Allah onun Nuh’un ailesinden olmadığı ve bilmediği bir şeyi istememesi gerektiğini bildirir. (bk. Hud, 11/40-46) Bu ikaz karşısında Nuh (a.s.) da Allah’a şöyle sığındı:

 قَالَ رَبِّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَسْأَلَكَ مَا لَيْسَ لِي بِهِ عِلْمٌ وَإِلاَّ تَغْفِرْ لِي وَتَرْحَمْنِي أَكُن مِّنَ الْخَاسِرِينَ

“(Nuh) dedi ki: Rabbim, bilmediğim bir şeyi senden istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz, bana acımazsan ziyana uğrayanlardan olurum!” (Hud, 11/47)

4. Cahillikten Allah’a sığınmalı. Musa (a.s.), bir sığı kurban etme konusu ile ilgili olarak (bk. Bakara, 2/67-72) kavminin kendisine bizimle alay mı ediyorsun demesi üzerine,

قَالَ أَعُوذُ بِاللّهِ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ

Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım” (Bakara, 2/67) demiştir.

5. Varlıkların şerrinden Allah’a sığınmalı. Ailesinden ayrılarak yalnız başına bir yerde yaşayan Hz. Meryem’e bir çocuk müjdelemek için insan suretinde bir melek gelir.

Hz. Meryem, kendisine zarar verecek zanneder ve Allah’a şöyle dua ederek sığındı (bk. Meryem, 19/16-22):

قَالَتْ إِنِّي أَعُوذُ بِالرَّحْمَن مِنكَ إِن كُنتَ تَقِيّاً

 “Meryem: ‘Ben senden Rahmân (olan Allah)’a sığınırım. Eğer Allah’tan korkuyorsan (dokunma bana)’ dedi.” (Meryem, 19/18)

Kendisini öldürmek isteyen Firavun’un şerrinden korunmak için (bk. Mu’min, 4026/) Musa (a.s.), Allah’a şöyle sığınmıştı:

وَقَالَ مُوسَى إِنِّي عُذْتُ بِرَبِّي وَرَبِّكُم مِّن كُلِّ مُتَكَبِّرٍ لَّا يُؤْمِنُ بِيَوْمِ الْحِسَابِ

 “Musa da: ‘Ben hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a sığınırım’ diye dua etti.” (Mu’min, 40/27)

Yine Musa (a.s.), kendisine zarar vermek isteyen kavmine şöyle diyerek Allah’a sığınmıştı:

وَإِنِّي عُذْتُ بِرَبِّي وَرَبِّكُمْ أَن تَرْجُمُونِ

 “Ben, beni taşlamanızdan, benim ve sizin Rabbiniz olan Allah’a sığındım.” (Duhan, 44/20)

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 24.316 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir