Evden Çıkarken Dua Etmek

Evden Çıkarken Dua Etmek

Evden Çıkarken Dua Etmek. Peygamber Efendimiz Evden Çıkarken Hangi Duayı Ederdi? Neden Evden Çıkarken Dua Etmeliyiz?Evden Çıkarken Dua Etmek. Peygamber Efendimiz Evden Çıkarken Hangi Duayı Ederdi? Neden Evden Çıkarken Dua Etmeliyiz?

Dua Müslüman’ın olmazsa olmazı hatta yaşantısının bir parçasıdır. İnanan ve yaratıcısını tanıyan insan, sevindiğinde şükrederek sevinci verenin Allah olduğu bilinciyle dua eder. Üzüldüğünde ise üzüntüyü verenin Allah olduğunu ve yaşadıklarının bir imtihan olduğunu bilerek sabr eder ve yine yüce yaratıcısına yönelir. Müslüman, yaşantısının her alanında olduğu gibi evinden çıkarkende yine yaratıcısına sığınarak duada bulunur.

Evimiz huzur yurdumuzdur. Aile fertlerinin, evden çıkarken tekrar yuvalarına huzurla dönmeleri için Yüce Allah’a dua etmeleri önemlidir. Dua sayesinde Yüce Allah, bizlere hayatın sıkıntılarına karşı sabır ve dayanma gücü verir, ailemizin diğer üyeleriyle birlikte, huzur ve mutluluk içerisinde yaşamamıza yardım eder. Evden çıkarken yapılacak en kısa dua “Selam” ve “Besmele” dir. Besmele ile başlanan işlerde hayır ve bereket vardır.

Ayrıca besmele ile her türlü kötülükten Allah’a sığındığımızı belirtir ve yapacağımız her işte O’nun rızasına uygun davranmaya çalışacağımızın sozunu veririz. Evden cıkarken ve eve girerken selamı da unutmamalıyız. Zira verdiğimiz selamla Yuce Allah’tan ailemize iyilik, esenlik dilemiş oluruz. Sevgili eygamberimiz (s.a.s.) eve girerken ve cıkarken besmele cekmiş, selam vermiş ve dua etmiştir.

Peygamberimiz (s.a.s.)’in genellikle evden cıkarken yaptığı dualardan biri şoyledir: “Bismillah tevekkeltu alallah. La havle vela kuvvete illa billah”. Evden Çıkarken Dua Etmek. Peygamber Efendimiz Evden Çıkarken Hangi Duayı Ederdi? Neden Evden Çıkarken Dua Etmeliyiz?  “Allah’ın ismiyle evimden cıkıyorum. Butun işlerimde Allah’a  dayanıyor, O’na guveniyorum. Güç ve kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla olur.” (Tirmizi, 3/151, H. No: 3426)

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 244 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir