Dini Hikaye Sen Sus Melekler Konuşsun

Dini Hikaye Sen Sus Melekler Konuşsun

Dini Hikaye Sen Sus Melekler Konuşsun. Peygamber Efendimiz H.z Muhammed (S.A.S) İle Hz. Ebu Bekir Arasında Geçen Bir Kıssa. Sus Melekler Konuşsun Dini Hikaye. Dini Hikayeler ve KıssalarDini Hikaye Sen Sus Melekler Konuşsun. Peygamber Efendimiz H.z Muhammed (S.A.S) İle Hz. Ebu Bekir Arasında Geçen Bir Kıssa. Sus Melekler Konuşsun Dini Hikaye. Dini Hikayeler ve Kıssalar

Dini Hikaye ve İbretlik Kıssa Sen Sus Melekler Konuşsun.

Birine karşı öfkelendiğimizde veya bir hakarete maruz kaldığımızda Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.S) ile Hz. Ebubekir’in (r.A) arasında geçen şu kıssa daima kulaklarımıza küpe olmalıdır.

Sevgili Peygamber (S.AV)’imiz yakın dostu Hz. Ebubekirle Medine’nin sıcak bir günü oturmaktadırlar. Biraz sonra içe­riye bir adam girer. Etrafına baktıktan sonra Hz. Ebubekir’in yanına oturur ve hemen çirkin sözlerle Hz. Ebubekir’e sal­dırmaya başlar.

Hakaret eder, onu küçümsemeye çalışır, ona tacizde bulunur. Hz. Ebubekir sabırla dinler. Olaya şahit olan Hz. Peygamber (S.AV) bu saygısız insanın haddi aşan çirkin sözlerinden rahatsız olsa da bir an için susar.

Adam nerede olduğunun, kimin huzurunda bulunduğu­nun farkında değilmiş gibi Hz. Ebubekir’e hakaret etmeye ve sataşmaya devam eder.

Bu anlamaz adamın çirkin sözlerinden hayli rahatsız olmaya başlayan ve Peygamber Efendimizinde rahatsız olduğunu düşünen Hz. Ebubekir dayanamaz ve artık adama cevap vermeye başlar.

Hz. Ebubekir amacı sınırı aşmadan, bu terbiye sınırını aşan ve hakaretlerine son vermeyen kişinin ter­biyesini vermeye çabalamaktır aslında.

Hz. Peygamber (S.AV)in huzurunda olduğunun farkında olan Hz. Ebubekir daha fazla susarsa Hz. Peygamber (S.AV)’in rahatsız olacağını varsaymıştır.

Hz. Ebubekir’in cevap vermesi üzerine Peygamber (S.AV)’imiz ayağa kalkar ve orayı terk eder. Hz. Peygamber (S.AV)’in uzaklaş­tığını gören Hz. Ebubekir telaşlanır ve hızla Peygamber (S.AV)’imizin arkasından koşar.

Diğer yandan da heyecan ve endişe içinde sesli bir şekilde söylenmeye başlar:
“Ey Allah’ın elçisi, sizi rahatsız edecek bir şey mi yaptım? Yanlış bir söz mü söyledim? Yanlış bir şey yaptıysam Allah’tan af dilerim.”

Hz. Peygamber Efendimiz (S.AV) Hz. Ebubekir’e döner ve çok sevdiği dostuna şöyle bu­yurur:

“Ey Ebubekir! Adam sana hakaret edip sataşmaya başladı­ğında sen sustun, o esnada Yüce Allah’ın görevlendirdiği bir melek senin adına o adama cevap veriyor, sana da dua edi­yordu. Sen sustukça melek seni savunuyor, adama karşılık veriyordu.

Ne zaman ki sen de adama cevap vermeye başladın, işte o anda o melek orayı terk etti ve şeytan içeriye girdi. Ben şeytanın bulunduğu ortamda asla durmam. Benim orayı terk etmemin sebebi işte budur” buyurdu.

“Haklıda olsak bazen susmanız gerekir ki tartışmanın büyümesini önlemek ve şeytanı sevindirmemek gerekir. Biz susarsak melekler bizim yerimize konuşur.”

Bu yüzden “Sen Sus Melekler Konuşsun.”

www.zamanbitiyor.com
İslami düşünce ve bilgi platformu

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 288 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir