Bugün Berat Kandili

Bugün Berat Kandili

Bugün Beraat Kandili, Berat Kandili Nedir? Beraat Kandilinde Neler Yapılabilir? Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır? Berat Kandili Duası Nedir? Berat Kandili Hakkında VaazRamazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. Peki Berat Gecesi Nasıl İhya Edilmeli? Berat Kandili Nasıl değerlendirilmeli?

 

İslam inancına göre, “berat“, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. Şaban ayının on beşinci gecesi idrak edilen Berat Kandili, Allah’ın af, mağfiret ve rahmetiyle bezeli kutlu bir gece olarak kabul ediliyor.

Biz Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanırız. Bu konuda Rahmet Peygamberi Hazreti Muhammed‘in (S.A.V) berat gecesi hakkında bir hadisi vardır: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur. (İbn Mâce)

Ayrıca Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi‘nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

Yurt genelinde camilerde özel programlar düzenlenerek, Beraat Kandili idrak edilecek.

 

Berat Kandilinin Tüm İslam Aleminin ve İnsanlığın

Barışına, Huzuruna ve Esenliğine Vesile Olmasını Cenab-ı Hakk’tan Niyaz Ederiz.

www.zamanbitiyor.com

Bu Gün Berat Kandili. Berat Kandilinde Neler Yapılabilir?

Bugün Beraat Kandili, Berat Kandili Nedir, Beraat Kandilinde Neler Yapılabilir, Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır, Berat Kandili Duası Nedir, Berat Kandili Hakkında Vaaz, Berat Kandilinde Neler Yapılır
Ziyaretçiler Bu Sayfaları da Gördü : 

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 350 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir