İcazet Nedir ? İcazet Ne Demektir ?

İcazet Nedir ? İcazet Ne Demektir ?

İcazet Nedir ? İcazet Ne Demektir ? İcazetname Ne Demektir?İcazet Nedir ? İcazet Ne Demektir ?

İcazet: Sözlükte, izin, müsaade, destur, ruhsat, belirli bilgileri öğrendikten sonra verilen ruhsat, belgeye veya vesikaya denir.
Eski medrese usulüne göre, okuduğu dersi bitiren öğrencilere hoca ve üstadları tarafından böyle bir belge verilirdi.
Buna ” İcazetname “ denir. İcazetname almış olana ” Mücaz ” İcazet vermiş olana ” Muciz “ denir.
İlmi icazet kapsamına göre hususi ve umumi olmak üzere ikiye ayrılır, belli bir ilimin veya kitabın tahsilini tamamlayanlara verilen icazete ” Hususi İcazet “ denir.

Hadis ve Feraiz icazeti gibi. Bütün ilimleri bir alimden veya medreseden tahsilini tamamlayanlara verilen İcazete ise ” Umumi İcazet “ denir.
Bütün icazetnamalerin başında; Besmele, Allah’a Hamd, Hz. Peygambere Salat ve Selam, Ashabına Dua ve Kelime-i Şehadetten sonra konunun önemi ve ciddiyeti vurgulanır, ilmin, öğretme ve öğrenmenin, irşad ve senedin ehemmiyetine dikkat çekilir.

Öğrencinin adı kaydedilerek elde ettiği ehliyet tanıtılır. Hoca kendi adını belirtip okuttuğu kitabı, öğrettiği ilim veya sanatı verdiği irşad hizmetini kimden ve hangi yolla aldığını ortaya koyar, senet veya silsileyi zikreder, kazandığı ehliyeti yürütmesi için öğrenciye izin verdiğini ifade eder. Hocanın imza ve mührü ile icazet tamamlanır.

Aslında, Bir Bakıma Günümüzde Yüksek Okullar Tarafından Verilen Diplomalar Birer İcazetnamedir. Sahibine Öğrendiklerini icraa ve öğretme yetkisi verir.

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 3.460 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir