Çocuklar ve Gençler Neden Namaz Kılmıyorlar?

Çocuklar ve Gençler Neden Namaz Kılmıyorlar?

Çocuklar ve Gençler Neden Namaz Kılmıyorlar? Çocukların ve Gençleri Namaz Kılması İçin Neler yapılabilir? Çocuğuma Nasıl Namaz Kıldırabilirim?Çocuklar ve Gençler Neden Namaz Kılmıyorlar? Çocukların ve Gençleri Namaz Kılması İçin Neler yapılabilir? Çocuğuma Nasıl Namaz Kıldırabilirim? Müslüman bir anne baba, çocuklarının İslami çizgide hareket etmelerini ister ve bu konuda bütün imkanları değerlendirirler.

Çocuklarını Kuran kursuna yazdırmak ve temel İslami eğitim almalarını sağlamak için koşturan anne babaların hayali manevi dinamiklerine bağlı hayırlı birer evlat yetiştirmektir. Fakat buna rağmen ülkemizde namaz kılmayan binlerce belkide on binlerce genç var ve bu çocukların bir çoğu namazın büyük bir sorumluluk olduğunu bildikleri halde ciddiye almıyorlar.

İşin daha acı tarafı ise ben Müslümanım diyen ve Müslüman olduğunu iddia eden anne babadan dünyaya gelmiş birçok gencin, bırakın namazı abdestten ve gusülden dahi haberi yok sorsan Müslümanım diyor. Peki bu çucuklar ve gençler niçin namaz kılmıyorlar?

Çocuklar ve Gençler Neden Namaz Kılmıyorlar?

1- Ailenin çocuğa dini konularda baskı yapması.

2- Anne babanın namaz kılmaması ya da bu konuda hassas davranmamaları

3- Okula başladığında çocuğun arkadaş çevresinden etkilenmesi ve namazları terk etmesi

4- Çocuğun yeterince İslami bilince sahip olamaması ya da çevrenin etkisinde kalması

5- Ailede ya da gittiği kurumlarda olumsuz modellerin olması.

6- Çocuğun izlediği dizilerin, katıldığı aktivitelerin aksi yönde teşvik etmesi

7- Çocuğun ailede öğrendiği ile okulda öğrendiğinin çelişmesi

8- Çocuğun İslami bilinçten yoksun olması

Çocukların ve Gençlerin Namaz Kılması İçin Neler yapılabilir?

1- Çocuğa ailede İslami bilinç kazandırılmalıdır

2- Okul müfredatı değişmeli ve çocuklar temel dini konuları okullarda öğrenmelidirler.

3- Çocuklara sağlıklı modeller sunulmalıdır

4- Ailede dini meseleler bir baskı unsuru olarak gösterilmemeli sevdirilmelidir.

5- Çocuğa Allah sevgisi aşılanmalıdır.

6- Çocuğa neden namaz kılması gerektiğini öğretilmelidir.

7- Çocuğa dini eğitim verirken uygun bir medot seçilmeli ve cezalandırılmamalıdır.

8- Çocuğa nezih bir çevre oluşturulmalı ve bu konuda teşvik edilmelidir. Zira namaz kılmayan arkadaşları çocuğu er geç etkileyecek ve kendi kulvarına çekecektir.

9- Çocuk namaz kıldığında ödüllendirilmeli ve bundan duyulan memnuniyet ifade edilmelidir.

10- Babalar erken yaşlarda çocuklarını camiye götürmeli ve bu havayı soluması için yardımcı olmalıdırlar.

11- Anne babalar kendi yaşantılarında namazı hayatlarının merkezine koymalıdırlar.

Hz  Peygamber’in Namazı

Hazreti Peygamber, yatağına girdiğinde namaz için olduğu gibi abdest alır, sağ tarafına uzanır ve şöyle dua ederdi: “Allah´ım, kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana döndürdüm. İşimi sana teslim ettim. Sırtımı sana dayadım, seni saydığım için. Senden başka sığınacak yer yoktur. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin peygamberlerine iman ettim.” (Buharı, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

Öğle vakti girdiğinde namaz için hazırlık yapar ve namazı her zaman olduğu gibi cemaatle kılmaya özen gösterirdi. Öğle namazının ardından kısa bir istirahate çekilir ve bir miktar uyurdu. Yapılan araştırmalar, öğle vakti bir miktar uyumanın beyni zinde tuttuğunu ve yeni bilgi edinme kapasitesini arttırdığını gösteriyor. Hazreti Peygamber Bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Öğleyin kaylüle yapan insan bir sünneti ihya ettiği gibi aynı zamanda dinç olur gece namazlarını ve teheccüdü kılacak gücü kendinde bulur. Fırsatı olan bu sünneti yerine getirirse iyi olur” buyurmuştur.

Güne sabah namazı ile başlardı. Bütün mahlukatın hayata uyandığı şafak vaktinde kalkar namazın sünnetini evinde kılar ve mescide geçerdi. Enes bin Malik’den rivayet edilen bir hadisi şerifte Hazreti Peygamber şöyle buyurmuştur: “Kim sabah namazını cemaatle kılar sonra güneş doğuncaya kadar oturarak Allahı zikreder sonra iki rekat namaz (işrak namazı) kılarsa ona makbul tam bir hac ve bir umre sevabı verilir.”

Hazreti peygamber, işrak namazından sonra sahabe ile sohbet eder, sabah namazında camiye iştirak edemeyenleri sorar, hasta varsa ziyaret eder, uzaktan gelenlerle hasbihalleşir ve onlara İslam’ı anlatırdı. Hazreti peygamber insanların sorunları ile yakından ilgilenir ve tavsiyelerde bulunurdu. Ama hayatının merkezine her zaman namaz vardı.

Namaz Kılmayı Öğreniyorum – Resimli Namaz Hocası İçin Tıklayın >>

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 182 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir